| GeorgeMicu a întrebat:

Ca absolvent al Facultatii de Stiinte Politice, unde m-as putea angaja?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Să începem cu începutul.
Știinţa politică s-a constituit deja ca o arie disciplinară bine conturată şi reprezentată în spaţiul naţional al cercetării şi al învăţămîntului universitar. Ca sferă tematică, ştiinţa politică vizează astăzi un spectru larg de preocupări, mergând de la investigarea comportamentului politic individual la analiza relaţiilor internaţionale globale, de la înţelegerea puterii în relaţiile dintre indivizi, grupuri şi state, la cunoaşterea mecanismelor guvernării, grupuri și state, înțelegerea istoriei moderne și a contextului în care s-au pus bazele noilor guvernări etc.
Ca absolvent al Facultății de Științe Politice după informațiile dobândite în cei 3 ani de studiu poți lucra ca: consilier, expert, referent în instituții guvernamentale, în aparatul partidelor politice în organisme internaționale, analist politic, cercetător, cadru didactic în Universități, public relations manager, cerceătător în științele politice, • consilier aministrație publică, consilier organizaţie politică, expert administraţia publică, consilier diplomatic;, secretar general al Guvernului, funcţionar administrativ etc.
Ca absolvent al facultății de Știinte Politice vei avea cunoștiințe importante din multiple domenii ca: teoria sistemelor, filosofie, relații internaționale, noțiuni despre stat, partide, istorie modernă, istoria gândirii politice românești, regimuri, doctrine și ideologii politice etc.
Sfat: Este o facultate foarte utilă care îți deschide mintea, te faci să vezi viața dintr-o altă perspectivă, să gândești rațional. Sincer nu știu acum în 2015 dacă mai faci ceva cu această facultate și cu multe altele ca drept, istorie, geografie, relații internaționale. Acum se pune accent pe inginerie, ASE, medicină, arhitectură. Cu facultățile umaniste trebuie să ai și șansă să te poți număra printre cei care sunt mulțumiți cu statutul lor, job bun etc.