nony
| nony a întrebat:

Ca tot se vrea provocari, poli de educatie si civilizatie, ca tot se vorbeste de comunicare intre useri si motivarea micutilor, va invit la o provocare.Nu stiu daca e pentru toate varstele, dar rog orice persoana interesata de subiecte sa-si picteze parerea.Pe ordinea de zi.
1. Imaginea Romaniei in Europa
2. Initiativa ( nu stiu cui ) de educare a celor de etnie rroma ( pentru mine sunt tigani, oricum i-ar denumi DEX -ul )
Sunt doua situatii care se leaga strans in opinia mea si chiar voi incerca sa le fac o analogie.

Cine cunoaste putina istorie, stie ca romanii au fost un popor static.Nu am fost dornici de cuceriri, nu ne-am atacat vecinii in niciun fel si am incercat intotdeauna calea de mijloc.Ne-am complacut intotdeauna intre Carpatii nostri si am fost fericiti cu ceea ce aveam. E, a venit timpul cand nu am mai avut NIMIC.Tot ce-a fost, ne-a fost pradat, ne-am furat intre noi pana nu am mai avut ce.Aici e problema mea si punctul meu unde ma blochez : CUM AM CAPATAT MENTALITATEA ASTA DE PRADATORI? Istoria ne contrazice, dar faptele sunt cele care ne caracterizeaza prezentul. Unde a fost momentul de cotitura in evolutia sociala si umana a poporului nostru?
Ok, n-am mai avut ce fura, pasul logic, de altfel si facut, a fost sa migram.Si-am tot migrat prin toata Europa.Ideea de baza, sau cel putin asa cum sustine majoritatea, a fost sa cautam un loc mai bun de trai, tara noastra devenind o lupta pentru supravietuire. Iarasi, faptele ne contrazic.Am ajuns in cativa ani sa fim urati si catalogati cu cele mai jignitoare apelative. Ceva n-a functionat. Ce? De ce n-am reusit sa ne integram in sistemul tarilor in care am ajuns? De ce nu ne-am finisat caracterul initial, cel vechi, si am continuat in aceeasi maniera distructiva?
Imi vine greu sa cred ca istoria incearca sa ascunda adevarata fata a poporului nostru, desenand culori frumoase pe chipuri incolore.In cazul asta, ne-o facem cu mana noastra si nu ar trebui sa ridicam capul din pamant atunci cand o tara afectata de noi, ne critica si ne haitueste ca pe o haita de lupi.

Referitor la punctul 2, ca o parere sincera si personala, cred ca reprezinta mult timp si multi bani risipiti intr-o cauza pierduta. Populatia rroma se aseamana in procent de 90 % cu populatia Romaniei.Ca si noi, in vremuri grele, au migrat din India si Orientul Mijlociu in zone, sa zicem, mai prospere. O sa ziceti ca se inmultesc peste masura fata de noi prin alte tari.Corect! Vin din India, a doua tara ca populatie.Inmultirea excesiva reprezinta o calitate genetica ( parerea mea, cine ma poate contrazice e liber s-o faca ). Si ei au migrat in cautarea nirvanei, dar ca si noi, au ajuns un parazit pe spatele tarilor gazda. Dupa zeci de ani de indiferenta cand, Romania, secatuita de proprii locuitori, a ajuns la concluzia ca mai exista paraziti alternativi care sug sange din noi.Sincer sa fiu, orice masura de ¨ curatare ¨ mi se pare irelevanta. E tarziu din orice punct de vedere si lupta a fost pierduta acum multi, multi ani. Daca vroiau intr-adevar, o integrare in adevaratul sens al cuvantului, daca vroiau sa se integreze in valorile si cultura romaneasca, venea rromul frumos, il tragea pe roman de mana si-i zicea : Vrem educatie, va rog, faceti ceva in legatura cu asta! Daca nu se facea nimic, vina era a noastra, daca ei nu au facut nimic, vina e a lor.Acum, vinovate sunt ambele tabere si o eventuala reorganizare de idei si concepte este, cum am mai spus, o pierdere de timp.
Noi nu am fost in stare sa ne educam proprii copii.Cu o promovabilitate de 44, 47 % la Bac, nici macar jumate din cei 200.000 de liceeni, nu ne pune in postura de a da lectii altor natii sau de a privi de sus lipsa lor de educatie.

Ps : Catalin, esti un visator...

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Educatia nu este o activitate unilaterala. Nu e suficient sa vrei sa educi; mai trebuie si sa vrei sa fii educat.
De asemenea, educatia este lasata, din ce in ce mai mult, exclusiv pe seama scolii, ceea ce e o mare greseala. Din ce in ce mai multi parinti imbratiseaza conceptia conform careia, daca si-au trimis copiii la scoala, gata! Misiunea lor educativa s-a incheiat; pisica e in curtea scolii. Toata lumea arunca piatra in scoala pentru lipsa de educatie a multor romani, uitand ca, de fapt, majoritatea timpului NU se petrece in scoala.
Degeaba ma chinui eu, profesor, sa-i explic elevului ca trebuie sa invete, sa fie foarte competent si competitiv in domeniul ales, daca el, cand se duce acasa, da drumul la televizor si vede un cioban mitocan aruncand cu bani in stanga si-n dreapta, o analfabeta nepieptanata, europarlamentar cu apartament in buricul Parisului si cu posete din al caror pret, o familie cu 4 persoane ar trai confortabil un an de zile.
Parintii nu au timp, nu au mijloace sau nu sunt consecventi in educatie.
Principiul "las' ca merge si-asa, ca asa face toata lumea" a fost ridicat la rang de arta. Iar banul a fost ridicat la rang, punct!
Deschide televizorul si vei vedea ca, peste tot, vezi numai cocalari si pitzipoance care n-au muncit nicio ora in viata lor, dar care invart sume inimaginabile de bani. Copii de bani gata care au fost invatati ca nu trebuie scoala daca are tata bani. Tineri care nu sunt in stare sa citeasca un text mai lung decat "Louis Vuitton", dar care, cocotati in masinile lor de zeci de mii de euro, iau pietonii ca pe popice, pentru ca, deh...indicatoarele rutiere au, uneori, trei cuvinte.
Cat despre rromi si comunitatea lor voit arhaica la suprafata, prefer sa ma abtin, ca sa nu fiu acuzata de rasism.

April
| April a răspuns:

Bine:"noi"n-am fost in stare,"noi"suntem niste lenesi,"noi"am devenit paria Europei...Nu ti se pare ca e prea mult "noi"? Dac-am inlocui pe" noi" cu "eu"? Si daca fiecare am face asta,n-ar fi oare cea mai importanta contributie la transformarea unui nume eventual rusinos-fiindca eu nu cred in epitete puse unei natii, poate doar in cele puse pe indivizi-, intr-un renume onorabil/Deci sa spunem fiecare:eu mi-am educat copilul.eu n-am furat niciodata bunul cuiva, eu mi-am reprezentat cu cinste tara pe orice meridian m-au purtat pasii.Si atunci cand fiecare "eu", sau macar majoritatea, va proceda astfel,"noi"va deveni emblema unui popor...

| Klepto a răspuns (pentru April):

Prea se aseamana cu "Be the change you want to see in the world", logic ar fi de vis, practic se lipeste ca si uleiul si apa sau lipiciul si faina.

nony
| nony explică:

Excelent! Din partea tuturor.Subscriu la toate randurile.Ati pus punctul pe ...nu pe I, pe alfabetul societatii Romanesti.Ruxandra, stiu foarte bine ceea ce se promoveaza si se mediatizeaza pe la televizor.Aceleasi specimene care, desi de un dezgust crancen, casca guri si trezesc vise meschine de inavutire/celebritate peste noapte.Ce valori, ce competente? Aici se practica celebritatea instantanee. Cerinte obligatorii: papsusa gonflabila, fara creier, cu o gura mare, maaare, cat sa inghita tot, disponibila 24/24, blonda sau orice alta culoare curcubeieana.Succes garantat de la prima aparitie pe sticla.E, acum sa te vad cum ii explici unei fetite de 11-12 ani, ca viitorul suna bine daca invata pana ii patineaza creierul, nu trebuie sa lipseasca de la scoala, trebuie sa citeasca din cand in cand, ca doar asa poate deprinde tainele conversatiei, ca trebuie sa fie diplomata si eleganta in societate, fara a depasi barierele bunului simt ( daca mai exista asa ceva ).Sa nu te surprinda daca raspunsul va incepe : Pai, Columbeanca!
Asta zic eu, problema nu e nici la scoala, nici in familie, problema o reprezentam noi, toti, prin ceea ce facem si ceea ce aratam micutilor.Se vrea calitate dar oferim mizerii.E greu, daca nu imposibil, ca o generatie sa deprinda caracteristici diferite, unice, in afara societatii in care traieste.
Ca si cum, o oaie, isi paraseste turma ca sa devina lup.Doua probleme intervin.Lupii nu vor accepta niciodata oaia, iar oaia, nu are caracteristici de lup.Punct.Exact asta e problema noastra. Vrem lupi? N-avem cum, suntem o natie ovina.
Multe nu sunt de spus, problema o stim dar preferam sa o mascam, la fel ca in cazul rahatului lui Klepto. Oricat am parfuma si-am masca, pute, si nu doar la noi, dar mirosul il simte si Europa.

| Leocerba a răspuns:

nony,de acord,dar asta nu inseamna ca trebuie sa urcam in pod initiativele,ca-s pierdere de timp si sa contemplam prabusirea. Oamenii exceptionali ar putea fi treziti, atrasi cumva (atat pe TPU cat si oriunde-n jurul nostru) ca doar ei sunt jaloanele, datorita lor capatam valoare.Chiar daca ar fi vorba de unul singur si tot indica o buna posibilitate viitoare.
De aceea eu cred ca este absolut necesara incercarea lui Catalin sau a oricaruia ce vrea sa faca un strop de educatie, un pic de organizare a ideilor.E ok daca incearca,mai nasol ar fi fost sa doarma pe-o ureche.
Nu-i pierdere de vreme, ca vremea oricum trece, stii?

| Klepto a răspuns:

Aia care nu s-au apucat de cucerti erau lenesi, plus ca noi jucam doar in defensiva prin mlastini, paduri, flancare, otravire de fantani, ne descurcam bine pe teren propriu, daca am fi fost la vecini si le-am fi zic ceva de genul "We are here for the g*ngb*ng and to conquer you", ne-ar fi impins fecalele violent.Noi eram geniali pe teren propriu(bine ca acum s-a schimbat treaba, noi ne bombardam singur terenurile; vezi gazonul nou de la meciul Romania-Franta).
Nu am devenit pradatori ci doar gena a fost adormita, am supt de la patria mama cu ochii inchisi, cand n-a mai fost lapte, am ros si parul de pe sfar, dupa am mancat si sfarcul si cum un san fara sfarc seamana cu o tumoare, ne-am dus sa gasim alte tate demne de supt(eu personal m-as duce in Suedia, ca am vazut acolo niste modele...). Cand am simtit ca nu mai este ceva de supt si am deschis ochii din somnul cel de moarte(ca si in imn) si am vazut realitatea cruda/mai este ceva bun prin Romania, dar este cam greu de ajuns la aia, ne-am tras un bat si o bandana cu picatele in spate si am inceput sa batem lumea.Nevoia este mama inventiei si este mai usor sa prezii decat sa vindeci(daca se clonau sani, nu mai aveam probleme acum), dar la romanii functioneaza altfel, ei s-au dus sa caute rezolvare pe alte plaiuri, nu sa rezolve singuri problemele.Cand se trezeste omul la viata total? Cand da cu fundul de ciment.
Imaginea Romaniei nu este defecta ca avem hoti si violatori de babe prin toate tarile, ci tine mai mult de perceptia lumii, asa cum atunci cand vezi pe cineva, tinzi sa vezi doar partea rea din start. Daca am avea si noi o propaganda, ca am facut x si y in lume, poate lumea ne-ar percepe altfel, sau macar daca ne-am apara oleaca cand suntem facuti in toate felurile, "Leul cu penis mic, trebuie sa aiba un raget puternic".La chestia asta cu respectatul si ripostatul cand suntem atacati, dau ca exemplu comunitatea gay.Ei sunt 3% sau cat o fi ca poate au mai iesit din dulap cativa, dar fac atat zarva de spui ca-s peste tot atunci cand sunt atacati sau denigrati.Romania este o tara care se bazeaza pe mila, am primit chestii pe mila, ne-a placut mila in forma de daruri, asta suntem.Ne facem mici si oropsiti ca sa nu fim pusi la lucruri mari si sa primit macar carbunii inchinsi de la un gratar imens.

Rromi, tigani, indieni, ce o fi, reprezinta buba societatii romane.Asa cum americanii se plang ca au scos negrii din Africa si i-au invatat ce sa faca si cum sa faca, iar acum negrii sunt peste tot, nu mai au loc de ei si au inceput sa detina monopol.Noi suntem vinovati ca nu i-am tratat ca niste locuitori, ci ca niste leprosi sociali, ne-am uitat la nationalitate si la denumiri "tigan", pe conceptul "ce nu este roman, nu-i bun". Trebuia sa fie obligati sa invete, nu sa ne trezim acum ca nu este bine ce fac si ca cei care nu invata fura si ne fac tara de ****.Am stat si noi, au stat si ei, si au asteptat unul pe celalalt sa vina sa ceara drepturi sau ofere drepturi.

Nu se mai cauta educatie in ziua de azi(in Romania), exista prea multe locuri de munca care nu necesita incordarea celui mai important muschi, adica creierul.
Pentru un job bun si pe domeniul tau, iti trebuie experienta, experienta o faci daca cineva te angajeaza/suporta/abuzeaza de tine, tu fiind angajat ca voluntar.Am si eu un mic proiect care n-o sa vada lumina zilei niciodata, se numeste "Dar eu unde ma angajez"(seamana cu o ce zicea cetateanul turmentat, dar nu are copyright). Stiu destula lume cu o diploma, chiar doua care nu-si pot gasi de munca, asa ca angajeaza la un job de doi lei care nu-i satiface nici intelectual, nici financial.Prea multi raman pe acele joburi sau si nu-si cauta un job pe specialitatea lor.Eu as zice ca sa se adopte modelul american, facultatile sa coste mai mult, dar sa ai o sansa la un job, ca altfel este egal cu o frectie la picior de lemn.
Referitor la cati au dat cu fundul de pamant Bac, a fost asa de mult ca s-au facut cateva imbunatatiri anti copiat, in anii trecuti nu era asa, cand l-am dat eu se facea cheta si dat la profesor si copiai pe rupte.S-a vrut sa se vada care este valoarea adevarata a elevilor, s-a vazut.Toti viseaza combinatii, sa fie modele sau jucarii sexuale de cauciuc la mosi batrani libidinosi care confunda cluburile cu farmaciile unde se dau medicamente gratis.
Poti sa te chinui sa incerci sa voalezi si sa parfumezi un ****, dar cacatul pluteste si tot il vezi.
Poate ideea lui MC Catalin este buna, lumea virtuala in care traim, se poate contopii si cu invatat, am vazut un profesor care le preda pe un video blog si cica dadea rezultate si a ajutat destula elevime, dar cum exceptia nu este egal cu regula, este posibil sa nu tina si chestia asta pe TPU.
Este destula materie prima de pustime pe TPU, poate o sa se prinda ceva, doar daca o sa se stie cum sa se combine invatatura cu distractia.Inca nu s-a atins apogeul internetului si nici n-o sa se atinga, poate exista o cale prin care se poate educa toata lumea.

| Klepto a răspuns:

Cand o sa-si ceara drepturile si o sa vrea sa se bage si tiganeasca in scoli si o sa ceara un oras sau o regiune, sa vezi ce "placeri" o sa iasa.
Pana atunci Traiasca Romania Tiganizata!
Cand o sa ma mai duc prin Mures si o sa dau bot in bot cu ei, promit ca ii intreb ce asculta in timp ce imi scuipa in guias(asa zic ei la gulas) si ce dansuri specifice au, in afara de "Ma descalt si iti calc clatita" si "Trag apa peste copanele tale mai romane."

| Florin6326 a răspuns:

Despre imaginea Romaniei in Europa pe mine personal a inceput sa nu ma mai intereseze.Ce ma deranjeaza cel mai tare este tiganizarea Romaniei.Nu mai este o teorie, nu mai este o presupunere, nu mai este o posibilitate, ci un fenomen care se petrece chiar sub ochii noştri. Procesul de ţiganizare a României este o realitate tristă care e în plină desfășurare. De la imaginea României în Europa, devenită în ochii europenilor „Rromânia" sau „Gypsyland", până la clanurile interlope ţigăneşti care fac legea în unele oraşe şi comune, de la cerşetorii şi infractorii ţigani care au umplut închisorile până la cocalarii care îi au drept idoli pe nişte inculţi, de la ţiganizarea promovată de mass-media şi până la clasa politică manelizată, ţigănia începe să se întindă peste ţara noastră.O mulţime de ţigani nu reuşesc să se integreze în societate. Această etnie nu are cultul muncii, nu are respect şi bun simţ, nu cunoşte cuvântul „civilizaţie" iar unii nu au auzit nici măcar de igienă personală. A face puşcărie e o mândrie pentru unii, iar şcoala la ei e pentru fraieri.