| VinnieS1 a întrebat:

Cam de cata matematica e necesara pentru programare? Vreau sa intru in industria de gaming dar nu stiu ce nivel de matematica trebuie sa am...

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Multa matematica, uneori chiar foarte multa.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Matematica sta la baza programarii si ai nevoie de matematica si de gandirea pe care ti o formeaza matematica pentru a fi un programator bun.

Cu toate astea nu vei pune in practica ca si programator tot ceea ce faci in matematica, dar repet, gandirea pe care ti o formeaza studiul matematicii ajuta enorm.

Cu o singura exceptie... programarea jocurilor, acolo ai nevoie de matematica serioasa pe care o si pui in practica. Si cand zic matematica ma refer la analiza matematica, algebra si geometrie serioasa. Gandeste te cate geometrie ai sa ai nevoie sa faci tot felul de modele 3D.

| doctorandus a răspuns:

Depinde, in industria de gaming e nevoie de scenaristi, desenatori, animatori, cameramani, modele, designeri, programatori, manageri, testeri, depanatori, etc. Daca vrei sa programezi jocuri va trebui sa devii inginer softist, adica sa intri la Automatica si Calculatoare, unde se face matematica destul de tare.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Nu exista inginer softist, se numeste inginer software in cel mai rau caz

| ksuper31 a răspuns:

Nu exista industria de gaming. Vrei sa joci jocuri si sa pui videoclipuri pe youtube sau sa programezi jocuri? Ce vrei sa faci mai exact?

| VinnieS1 explică (pentru ksuper31):

Sa programez jocuri, sa le creez, nu sa le postez pe youtube, ai nevoie de foarte multi subscriberi

| Rechin a răspuns:

Ai nevoie sa cunosti algoritmi, html. Matematica mai putina.

| suntserios a răspuns (pentru Rechin):

Si algoritmii aia ce crezi ca sunt? daca nu transpuneri in limbaj imformatic al unor formule matematice?