| SerbanElyan a întrebat:

Cam in ce masura imi trebuie matematica de liceu pe un profil de mate-info... ma refer la informatica, ce matematica imi trebuie?

Răspuns Câştigător
| PopAdrian a răspuns:

Ai nevoie de toata matematica, cele doua materii merg mana in mana. Poate la materia de clasa a 9-a, la inceput ti se pare ca sunt doar ecuatii de clasa a 7-a si a 8-a, dar o sa vina capitole in care o sa folosesti functii de la matematica sau diferite aplicatii de acolo. Teoria grafurilor este pur si simplu....matematica. Matrici cu 0 si 1. Recursivitatea se bazeaza pe recurenta sirurilor (clasa a 10-a) si pe sume (clasa a 9-a si a 10-a). Se ajunge sa se foloseasca toata matematica in informatica. Daca se foloseau doar niste simple ecuatii de gradul 2 si 1, atunci toti eram programatori.
Succes!

3 răspunsuri:
| Bogdanovici24 a răspuns:

Nu prea inteleg intrebarea dar iti raspund din proprie experienta fiindca eu sunt la profil mate-info.La BAC dai M1.....informatica la BAC poti s-o dai sau sa nu o dai cum doresti tu,e la alegerea ta(fizica, chimie, info, biologie).
La informatica ai nevoie de matematica evident /calcule matematice, derivate etc\ cat de cat trebuie sa stii mate sa lucrezi cu numere.Bafta!

| SerbanElyan explică (pentru Bogdanovici24):

Eu am vrut sa stiu cam ce fel de matematica imi trebuie la informatica... ca eu am vazut folosindu-se doar ecuatiile de crasa 6a-7a. Adica ai nevoie de matematica de liceu (sa o stii perfect) sau iti ajunge cea de clasa 8a... sau merge cu matematica de liceu binisor?

| Bogdanovici24 a răspuns (pentru SerbanElyan):

Iti trebuie si matematica de liceu...fiindca o sa faci derivate si alte chestii care au un punct comun mate-info.Bafta!