| anonim_4396 a întrebat:

Când se scrie "ați" și când se scrie "a-ți"?

Răspuns Câştigător
| Celula44 a răspuns:

Un exemplu e cand se refera la mai multi/politicos, verb auxiliar inainte de participiul verbului, voi/dvs ati mancat?

si cu cratima e atunci cand e inainte de verb la infinitiv si "ti" e pronume forma neaccentuata, a-ti uita geaca, cheile, etc.

vezi ca dupa a-ti cu cratima e verbul la infinitiv( a uita) si asa il recunosti, spre deosebire de ati + verb la participiu (mancat).

| anonim_4396 explică (pentru Celula44):

Grele românele astea! Mersi!

| NuCitescNotificari a răspuns (pentru anonim_4396):

Romana nu e grea! E greu sa gandesti!

6 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Felicitări totuși că vrei sa înveți. Majoritatea scriu cum au ei chef.

| anonim_4396 explică (pentru VoidEternal):

Cu ce te ajută să știi să scrii? Dacă vrei să te angajezi ca bucătar, de ex, îl interesează pe șef cum scrii sau cum gătești?

| VoidEternal a răspuns (pentru anonim_4396):

A, scuze, nu credeam că unicul tău scop în viața este să ai o oarecare meserie și să mulțumești un patron.

Dacă tu crezi că a știi să scrii corect în limba ta maternă, nu e o cerință de minim bun simț pentru orice om care are pretenția să trăiască între oameni civilizați, atunci nici nu are rost să discutăm.

E vorba de respectul pe care ar trebui să îl ai pentru tine. Scrierea corectă se învață la gimnaziu, dacă nici atât nu poți pretinde de la oameni, să ne întoarcem mai bine în peșteri și să desenăm cu degetele.

Răspuns utilizator avertizat