| floricicadecolt a întrebat:

Cand vorbesc cu cineva despre mama, cum spun politicos :
" dansa" sau "dumneaei"?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai politicos este "dumneaei".

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si una si alta sunt valabile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Spune i ei daca e vorba de mama ta, nu îi spui dinsa sau dumneaei, daca insă vorbesti de mama altei persoane, gen prietena ta sau prietenul tău, atunci îi spui dînsei, asa e politicos si frumos.

| anonimg a răspuns:

Poti folosi cuvântul "ea" fără probleme in orice ocazie si in orice împrejurare.

| lpavel a răspuns:

Dansa e mai familiar, dumneaei - mai degraba unei straine...

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

"Dansa" e sinonim cu "ea", pe când " dumneaei" este pronume de politețe. Având im vedere ca este mama ta, ai putea sa te adresezi cu "dansa", " dumneaei" ii spui unei profesoare, unei doamne străine.

| danutzu96 a răspuns:

Zici direct mama

| alexandrualind a răspuns:

Dumneaei este corect si cu asta basta zis in gluma! Dar totusi este dumneaei pentru ca dansa nu e pronume personal de politese si dumneaei este pronume personal de politete si dansa este pronume personal!

| Jianny a răspuns:

"Dansa" e incorect spus. "Dumneaei" da. Daca nu crezi, poti intreba un profesor.

| TheBlues a răspuns:

Dumneai este pentru vorbire politicoasă. Dânsa este pentru colegi.