| anonim_4396 a întrebat:

Care ati vazut documentarul "the secret" (secretul). voi ce parere aveti? adica eu am vazut pe net ca acest documentar e o noua tehnica de manipulare a societatii, pentru ca noi sa ne invinovatim pentru tot ceea ce e in jurul nostru si pentru viata pe care o avem, si sa nu invinuim statul sau alte institutii, etc

1 răspuns:
| Aesir a răspuns:

Nu este nici o tehnica de manipulare, este purul adevar ca ceea ce suntem si gandim aceea atragem si nu inteleg de ce de fiecare data cand ni se intampla ceva rau ar trebui sa dam vina pe cineva/ceva din exterior. Daca toata lumea si-ar controla gandurile cu siguranta ar fi o lume mult mai buna. Gandurile noastre creeaza realitatea personala si gandurile tuturor oamenilor creeaza realitatea colectiva. E nevoie de mai mult decat de o perspectiva rationala superficiala pentru a intelege asemenea lucruri.