| Annitu a întrebat:

Care e diferenţa dintre bilingv şi intensiv? thinking

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La intensiv, se predau 4-5 ore de limba straina pe saptamana...Sau 3, depinde de organizarea interna.
La bilingv, in afara de orele de limba straina, sunt ore de istorie, de geografie, de cultura si civilizatie a unei tzari, predate IN limba straina.
Exemplu: bilingv-engleza, ore de engleza (3-4), plus istoria, geografia, cultura si civilizatia Angliei.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi ce spun cei ce sunt pe forumul de mai jos
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=79589

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Si am mai gasit ceva mai concret tot de pe portalul edu.ro
http://forum. portal. edu.ro/index. php? showtopic=128166
Fiica mea este la clasa de bilingv si stiu ca ea are 6 ore in limba respectiva - 5 de limba si o ora de cultura si civilizatie britanica. A facut istoria si geografia Marii Britanii in limba engleza.

| Floreenofficial a răspuns:

Pai cred ca doar dupa nume iti poti da seama ca intensivul este mai solicitant adica mai greu decat bilingvul.La intensiv se pune accent foarte mare pe o limba iar la bilingv se trateaza in mod egal ambele. Oricum la amandoua profilele daca inveti vei cunoaste acele limbi foarte bine!

| Annitu explică:

Nu am inteles nimic...fiecare zice altcevastraight face

| Nu conteaza a răspuns:

Pai la bilingv faci 2 limbi si au aceeasi importanta
pe cand la intensiv atentia este indreptata spre o sg limba/ materie
cred thinking

| iulyan a răspuns:

La bilingv faci mai multe ore de engleza pe satpamana de obicei 5 ore...si la intensiv ai cam 3-4 ore de engleza si faci mult mai mult decat la bilingvhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La bilingv se predau ore, cum ar fi romana sau mate, si in limba engleza (daca liceuul este bilingv englez), iar la intensiv faci mai multe ore