| Fineness a întrebat:

Care e diferenta dintre liceu si generala?

Răspuns Câştigător
| Λndrei a răspuns:

In primul rand anii de liceu nu o sa-i uiti niciodata, o sa-ti doresti sa mai fi macar o zi in liceu dupa cativa ani de la terminare pentru ca anii de liceu sunt cei mai frumosi! Diferentele ar mai putea aparea si la capitolu' profesori, nu o sa mai fie asa intelegatori asa ca nota 2 si 1 o sa faca cunostina cu tine mai des(in cazul in care...). Colegii sunt mai maturi, este un alt tip de intelegere decat cea din gimnaziu si in liceu daca stau bine sa ma gandesc cate nebunii nu faci...laughing (stiu din propria experienta).

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ca să ajungi la liceu, trebuie să urmezi generala.
Liceul este de 4 ani, generala este de 8 clase.
Pa, pa.

| corolav a răspuns:

Generala e de la cl.I la VIII. Liceul e de la IX la XII.

| Hydrangeaceae a răspuns:

In scoala generala faci clasele I-IV si in liceu clasele VIII-XII. Daca te referi la capacitatile scolare...liceul, desigur ca e mai bun.Bafta!

| ღClauuღ a răspuns:

Liceu sunt clasele 9-12
Generala sunt clasele 1-8

| iussa a răspuns (pentru ღClauuღ):

rolling on the floor pentru tine generala inseamna 1-4?:O
unde traiesti?laughing
Exista scoala primara: 1-4
scoala generala 5-8 mai nou 5-9)
liceu 9-12 (mai nou10-12)
Diferenta ar fi ca in gimnaziu(scoala generala) esti inclasa cu persoane de tot felul aici referindu-ma si la faptul ca unii sunt redusi intelectual), iar in liceu, majoritatea sunt buni! e diferenta aia...tranzitia de la viata de(inca) copil la ceva mai mult.esti deja oarecum independent(a). Ideea e ca liceul e cea mai frumoasa perioada.Profita de ea!

| ROB3RT89 a răspuns:

Depinde la ce te referi! In liceu e mult mai frumos ca in generala, dar ai si mai mult de invatat, asta depinde si profil...In liceu sunt profesorii mai indulgenti+ca nici nu sti cand trec 4 ani, care vor fi uni dintre cei mai frumosi din viata, mereu iti vei aminti cu drag de ei:Xhappy

| Membra a răspuns:

Liceul este o etapa mai complexa decat generala; acumulezi mai multe informatii pentru intreaga ta cultura generala si completezi cu cele din generala. O etapa mai mult, esti mai sus, deci mai informat/ cult/ inteligent. Succes!

| AaL33xXx a răspuns:

Totul se incepe de la 6-7 ani cand parintii in loc sa te dea la generala te pot da si la un liceu de mate-info sau arte sau etc.ce o sa il faci pana in a 12 si n`o sa mai fii nevoita sa schimbi colegii.e adev ca in liceu faci mai multe prostii si e mult mai frumos.si te`ai bucura daca s`ar putea de anii de liceu si dupa terminarea lui.bafta.fundabig grinwhistling?

| alialinuta1234 a răspuns:

Cand implinesti 6-7 ani (depinde de scoli) parintii te inscriu la scoala generala unde faci clasele I-IV (1-4), apoi urmeaza clasele V-VIII (5-8) care de obicei le faci in aceeasi scoala. Uneori se fac clase speciale (in unele scoli) si se dau examene, depinde de scoli, e posibil sa ramai cu aceeasi colegi I-VIII. Liceul este institutia de invatamant care urmeaza dupa scoala generala, de obicei doar 4 ani la zi, 5 ani la seral.