| bixa a întrebat:

Anul acesta trec la liceu si as vrea sa stiu daca este vreo diferenta intre liceu si generala, adica cat de mare? Ce lucruri sunt diferite?

Răspuns Câştigător
| AG a răspuns:

Buna,
Depinde la ce liceu ai intrat si de la ce scoala ai plecat. Dar in general diferenta o pot face colegii si profii. Cat despre materie[daca la asta te referi] depinde foarte mult de profesorii pe care o sa ii ai. Ar putea fi ori un program mai lejer, dar in acelasi timp ar putea fi si ceva mai dur. Daca esti buna, toti vor trage tine[ma refer la scoalalaughing]. Si in general, cum pornesti in clasa a 9-a asa esti luat pana la sfarsit. Daca pleci bine, inveti un semestru si faci impresie buna, pe urma poti chiar sa o lasi mai moale pentru ca acea prima impresie conteaza foarte mult. Bine, acum astea au mers la mine la liceu. Again: depinde de liceul la care estiwinking

3 răspunsuri:
| thegreatgatsby a răspuns:

In liceu iti vei face prieteni adevarati si te vei maturiza mult in primul an.
Pe de alta parte, ai mai multa libertate la liceu. poti sa participi la tot felul de activitati scolare si cluburi ( teatru etc. in plus o sa ai si ore diferite de altii bazandu-te pe profilul la care esti)dar totusi ai mai multe responsabilitati. Profesorii sunt mai "rai " si au expectari mari de la tine. O sa te "impinga" mult ca sa inveti.
In cls a9-a e cel mai probabil sa ai o medie generala mai mica decat pana acum.

| Alexa_8541 a răspuns:

Profii

| Andreea_8972 a răspuns:

Este o mare diferenta.In generala te`ai obisnuit ca profesorii sa dea note mari pe nimic, aici chiar trebuie sa inveti.Eu in generala aveam media 9, 44 si la liceu am scazut cu un punct.Trebuie sa inveti f mult.Bine,acum depinde si de liceu si de profil.Eu sunt la mate-info happy