| asasaasa a întrebat:

Care e diferenta intre o tara condusa de o familie regala care controleaza totul si o tara condusa de un dictator care face cam la fel? de ex Arabia Saudita si Libia pana de curand? de ce Americanii nu ofera democratie si in tari precum China,Arabia Saudita, Cuba etc

15 răspunsuri:
| relian a răspuns:

De ce americanii nu ofera democratie nu stiu cui? Pai ce americanii sint parintii lumii sau cum? Ei nu ofera nimanui nimic, fiecare tara isi alege ce doreste sa aibe.Acei dictatori de faptsint presedinti, dictatori sint prin felul lor dea conduce.Deci asta este diferenta un este presedinte alantu este rece, imparat etc. Oamenii aleg un presedinte care poate sa o ia razna sa faca ce doreste desinu are acest drept.Se intimpla.Regele este acceptat legal de acel stat cu statutul de rege sau ce-o fi el.Si cine spune ca tgrebuie sa vina americanii sa faca nu stiu ce? Ei vin acolo unde li se cere ajutor.Npoi romanii nu am cerut ajutor nimanui cinmd a fost cu ceausescu. Unele tari sau oferit sane ajute, Rusia chiar sa oferit, insa romanii au spus nu multumesc.In china cum sa mearga americanii sa ce? China este o tara; libera, cetatenii sint liberi sa mearga oriunde doresc in lume, sint liberi sa isi faca afaceri si asa mai departe.China nu este o dictatura.Si daca ar fi asa inseamna ca ce ei fac este bine, odata ce economia lor merge struna, pe cind in restul lumii mai toate trarile se lupta cu criza.In arabia saudita parca aia avea rege iar americanii au fost acolo cindva de au pus regele inapoi, ca il daduse unia jos.Nu populatia ci altii care ii voiau locul. Dupa americani nu mai voiau sa plece de acolo.Regele impreuna cu populatia a trecut apoi la demonstratii stradale impotriva americanilor sa paraseasca tara.Problema este cind chemi pe cineva la ce te astepti? Ala vine te ajuta si gata frate dai drumul multampt ajutior sau cum? Pai pe aia cine ii plateste? Ca doar nau venit asa ca erai cumva frate cu maicasa.Cuba are alt statut, americanii nu au voie nici ca persoane fizice samearga in cuba.Deci un american oarecare nu poate merge in cuba, nu li se da voie.Americanii nu importanimic legal si nici nu exporta nimic legal catre cuba.Au o intelegere in care americanii au promis in fata intregii lumi ca niciodata nu va ataca cuba sau sa intre [peste ei din diverse motive.Chestia s-a intamplat laTV prin ani stiu si 60-70 cred cind era Kenedy presedinte. Apritie la tv in toata lumea nu asa la ei doar.Sin rest cjm am zis nu sint ei parintii nimanui sa faca legea in lume.

| asasaasa explică (pentru relian):

Nu sunt parintii nimanui sa faca legea in lume dar totusi o fac,bineinteles acolo unde le iese ceva au un interes financiar, in China si in RUsia stiu ca si o iau, in Cuba n au ce cauta pentru ca aia n au petrolul din Afganistan, Iraq, Libia.-In Cuba nu se duc pentru ca asa au spus la televizor-u ori ai 5 ani, ori esti beat!

| relian a răspuns (pentru asasaasa):

Beat esti tu sau nu esti informat.Nu te trimit nicaeri sa citesti, daca esti curios potiafla singur. Exact de aia nu sau dus si nici nu se vor duce in Cuba pentru ca au promis.Din pacate americanii asa cum sint ei putem spune canu sint romani, adica au cuvint.Vezi tu pentru catu esti roman e normalsa gindesti asa.Insa sint natii in lumea asta care nu trec peste cuvintul dat, il respecta uneori chiar si sute de ANI.Nu ma astept sa intelegi chestia asta ca probabil te cam depaseste.Si se duc pentru ca sint chemati nu se duc sa atace pe nimeni ca nu fac ei ce vor.Mai ai de invatat.Si nu stiam ca in Avganistan este petrol asa cumtu afirmi. Iara dai cu gura fara sa stii ce iti iese pe ea afara.Omule pune si documenteazate, citeste si o sa vezi ce are Avganistanul, citeste care este treaba cu Cuba si asa mai departe. Unde sau dus americanii sa invadeze mai omule? Numai aberatii spui. Spui trupel; e americane sint acolo? Acolo unde? Afla ca acolo unde sint trupe americane sint si trupe franceze si trupe engleze si chiar si trupe romanesti.Nu stiu citi ani sau pe ce planeta gtraiesti dar daca cauti o discutie amicala atunci discuta nu arunca asa doar cu vorbe.Auzi sale distruga si ce mai spui.Eu zic sa o iei mai usurel ca sa nu ametesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresesti. Diferenta dintre un monarh si un dictator este ca monarhul este ales ereditar (din tata in fiu). Dictatorii sunt alesi de partidul politic din care provin, partid pe care poporul L-A VOTAT.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

America nu poate instaura domocratia in statele ce le-ai enumerat pentru ca ele sunt independente si pentru ca au autonomie proprie. Tu crezi ca americanii pot sa faca tot ce vor?
SUA nu poate impune democratia in China decat in urma unui razboi.

| kaBooMx a răspuns:

De ce ar oferii Americanii democratia? Ei sunt independenti, nu au legatura cu China sau Cuba. Teoretic fiecare tara face ce vrea.

| asasaasa explică (pentru kaBooMx):

Asta ma gandeam si eu oare nu era normal ca Americanii si altii sa ofere solutii pasnice si sa ajute la formarea democratiei in acele tari in loc sa se duca sa le invadeze, sa le distruga infrastructura, sa omoare milioane de civili, sa le fure petrolul? au trecut peste 10 ani de la inceperea razboiului in orient iar trupele americane inca sunt acolo, oare de ce?

| UzzY475 a răspuns:

Nu iti mai face temele pe TPU >.

| Ralucutza15 a răspuns:

Una este republica iar alta este monarhie.Monarhia este cea condusa de familia regala iar republica este condusa de un presedinte.
Regii, se ocupau de conducerea tarii alaturi de "echipa lui"; iar presedintele conduce de asa-zisii parlamentariwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ralucutza15):

Un stat totalitar de care vorbea asasaasa nu este acelasi lucru cu o republica.

| asasaasa explică (pentru Ralucutza15):

Deci e cam aceeiasi chestie...

| Ralucutza15 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca e aceeasi chestie.Sunt diferente.Am invatat la istorie.Dar acesta este principala caracteristica.Una este monarhie iar alta republica

| Ralucutza15 a răspuns (pentru asasaasa):

Nu,nu este aceeasi chestie. Pisica si motanul fac parte din acelasi camp, dar totusi sunt diferitiwinking

| asasaasa explică (pentru Ralucutza15):

Ambele fac MIAU!

| Ralucutza15 a răspuns (pentru asasaasa):

Eu ti-am dat un exemplu.Nu este nevoie sa faci haz de necaz straight face