| cristianahsm a întrebat:

Care e formula pentru calcularea ariei lungimii, latimii si inlatimii? Am nevoie de un raspuns urgent.

Răspuns Câştigător
| KaTTaDeMenta a răspuns:

Depinde a cui.
Pt arie:
Pt un triunghi caruia ii cunosti doar laturile folosesti : Radical din px(p-a)x(p-b)x(p-c)...p=a+b+c supra 2 (a, b, c=laturile triunghiului
Daca triunghiul tau are un unghi drept=90 de grade folosesti Cateta1 x Cateta2 supra 2. Catetele sunt acele laturi care formeaza unghiul de 90.
Tot pentru triunghi poti folosi b(baza) x h(inaltimea) supra 2.
Sau daca triunghiul tau este echilateral: latura la puterea 2 radical din 3 pe 4.
Aria la dreptunghi este: lungime x latime.
Pt patrat. latura la puterea 2.
Sper sa te ajute! Succes!

2 răspunsuri:
| c0ton a răspuns:

La ariae e A=L ori l ori L ori l
latime e latime ori latime
iar inaltime inaltime ori inaltime
Cred!
Funda?

| ana1612 a răspuns:

A(aria) = Lungimea x lungimea x (h) inaltimea