| SPINAKZU a întrebat:

Care e importanta paralelei de 45 de grade din tara noastra?

5 răspunsuri:
| DyannaDya a răspuns:

Paralela de 45 de grade trece prin jumatatea emisferei nordice situand astfel teritoriul Romaniei la distante egale de Polul Nord si Polul Sud.

| wj a răspuns (pentru DyannaDya):

Total gresit! Paralela 45 lat. Nordica reprezinta jumatatea distantei dintre Polul Nord si Ecuator!

| DyannaDya a răspuns (pentru wj):

Da asa este! Este jumatatea distantei din Polul Nord si Ecuator fiind emisfera nordica. Nu am fost atenta cand am scris raspunsul, dar multumesc pentru observatie!winking

| Louise21 a răspuns:

Paralela de 45 de grade latitudine nordica trece prin partea centrala-sudica a tarii noastre.Aceasta ne arata 2 lucruri :
1. Ca Romania este situata la jumatatea distantei dintre ecuator si polul nord.
2. Ca Romania este situata in mijlocul zonei temperate.

Eu asa am invatat la scoala happy

Sper ca te-am ajutat! :*

| Bogdan_Marian_1988 a răspuns (pentru Louise21):

Mati ajutat toti multumesc happy