| Fineness a întrebat:

Care e mai frumoasa? Engleza sau franceza? De ce?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Franceza e mai frumoasa, insa nu si mai usor de invatat. Cine spune asta, inca n-a ajuns la verbe/conjugari... nu mai zic de vorbirea practica cu un francez nativ vs un englez nativ.
Pentru cei ce zic ca franceza nu e frumoasa, atit am sa va recomand intru ascultare - http://youtu.be/bHUH8cP7p90

29 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Pentru mine, franceza este mult mai usoara si mai melodioasa.Se aseamana mult cu romana, cuvintele le retii usor, nu are o pronuntie dificila.Si daca vrei sa vizitezi orasul luminilor candva si sa te urci in Eiffel-sigur o sa iti foloseasca!

| mgtow a răspuns:

Depinde ce limba iti place (fa o proba ascultand cum vorbeste un francez si un american apoi tragi concluzia). Mie imi place engleza pentru ca are un ton mai placut si mai ales e o limba care se foloseste la nivel international.

| Chris a răspuns:

Dupa parerea mea, engleza este mai frumoasa, mai ofertanta.

| NoNameJunior a răspuns:

Eu cred ca limba engleza este mai frumoasa pentru ca este limba internationala si nu trebuie sa pui foarte mult accent.
tie care ti se pare mai frumoasa?

| Monicaツ a răspuns:

Cred ca mai bine suna engleza happy

| Giinger a răspuns:

Engleza pentru ca e limba internationala si nu are atatea accente.Plus ca francezii sunt niste ticalosi ce stiu numai sa ne insulte in ultimul timp...

| DutzyX a răspuns:

Engleza! De ce? Pentru ca nu suna a gaste fonfaitelaughing

| ღClauuღ a răspuns:

Franceza suna mult mai bine la pronuntie, dar de asemenea engleza mi se pare mai usoara si mai utila.Deci dupa mine fiecare e frumoasa in felul ei.

| sufletsel a răspuns:

Mie mai frumoasa mi se pare franceza dar acum fiecare e cu parerea lui! engleza nu mi place si de aceea nu pot invata nimic!

| BipBip a răspuns:

Hmm eu la scoala nu fac franceza ci germana. Dar, consider ca engleza este mai frumoasa si mai folositoare. Suna si ma bine, cand o prunti. Parerea mea.

Psycho XD

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru BipBip):

Dar romana [gramatica] se cam vede ca nu-ti place whistling
Sau doar te-ai grabit?smug

| BipBip a răspuns (pentru SimonaNicoletaღ):

Neh... sunt un copil (12 ani). Ma grabesc. Ca vin cateii si ma papa smug Si vin si orele cu temele nescrise smug

| SimonaNicoletaღ a răspuns (pentru BipBip):

Eh acum toata lumea gresesteoh go on, e firesc, stai linistita!:*
Bafta la scoala!love struck

| Wehrmacht a răspuns:

Engleza,franceza e prea grea.Fac pregatire la franceza sambata, si m-a pus sa zic ceva in franceza.Mah,la fiecare cuvant ma gandea:mama si ce usor e asta in engleza.Plus ca...majoritatea oamenilor o invata doar ca sunt obligati la scoala...nu ca vor avea nevoie.

| geoiulia a răspuns:

Engleza :d.Pentru ca eu o ador! Si pentru ca este limba internationala, si pe unde mergi daca nu stii engleza ''mirosi a prost''.In plus este foarte cautata!

| Sἶrenἶa a răspuns:

Englezaaaa!

| ANAHsneaman a răspuns:

Franceza e mai usor de inv

| ANAHsneaman a răspuns:

Franceza e mult mai usoar de inv

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Engleza!
Esto o limba internationala.Si peste tot unde te duci se vorbeste si engleza!
Franceza e mai greu de invatat, multe accente, bleach!, o urasc!

English to power!

| Graphee a răspuns:

- Mie una îmi place mai mult franceza. Este o limbă frumoasă, chiar dacă ne jignesc ei, nu am nimic cu limba lor. Iar dacă ai şi accent pe r, e perfect. Din păcate eu nu am, dar mi-aş dori. Şi engleza e frumoasă, ştiu să vorbesc această limbă, dar nu mă atrage aşa tare.

Numai bine.

| unul1 a răspuns:

Eu zic ca engleza pentru ca este o limba internationala. La franceza multe litere se scriu dar nu se citesc, aceste "exceptii" sunt mult mai dese ca la engleza.In plus mai bine inveti germana chiar daca este mai grea, dar este mai folositoare in lumea de azi ca franceza!

| CubDeGheață a răspuns:

Mie mi-a placut, imi place si va ramane favorita mea limba engleza. Nu`mi place franceza. Nu`mi place accentul. Asta se datoreaza, poate, si profesoarei mele care explica numai pentru ea, dar na... Oricum, eu zic engleza pentru ca dupa cum spun si altii, este extrem de utila, dar pe langa astea nu trebuie sa te chinui atat la pronuntia unor cuvinte cum e in franceza. Cele care se pronunta "pe nas" de exemplu. Mie nu`mi plac! Suna ciudat. Dar acum depinde de fiecare...ce`i place si ce nu. big grin

| baubau11 a răspuns:

Eu zic ca e mai frumoasa engleza pentru ca e mai usoara!

| SkyGuy a răspuns:

Englez e si mai usor de invatat deoarece o folosesti de exemplu la calculator si intalnesti limba, dar franceza unde o mai auzi in zilele astea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie una imi place mai mult engleza pentru ca am oportunitatea sa invat cuvinte noi in fiecare zi pe internet insa in franceza nu pot happy si de aia mi se pare mai frumoasa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Englezabig grin
Desi uneori ma descurc bine la engleza alte ori la franceza laughing
Dar uneori ma enerveaza franceza:-&
Adica na.dau un exemplu daca m'ar pune sa aleg intre franceza si rusa...mai bine rusa
Ma apuc de aia laughing

| Bybby14 a răspuns:

Pai franceza este mai usoara decat englezahappy Dar engleza este bazahappy Daca ai inteleso de la inceput o sa iti placa sa vezi ce mandra o sa te simti cand o sa inveti engleza si o sa vorbesti cu prieteni pe mess in englezahappy Funda?

| ZigglyZee7 a răspuns:

Engleza.Suna mai frumos!