| blondina2000 a întrebat:

Care e treaba cu fractiile astea? Si care sunt multimile? P.S. Cu exemple, funda!

Răspuns Câştigător
| AssaSinNKidD a răspuns:

FRACŢIILE

Fracţiile sunt numere de forma un numar supra altul(exemplu 4 supra 5);

Deci. Exista fracii subunitare ..Care au numarul de sus mai mic decat cel de jos.

Fractii echivalente: au numarul de sus egal cu cel de jos.

Fractii supraunitare:au numarul de sus mai mic decat cel de jos

Deci fractiile sunt asa: un numar supra altul. Si cel de sus se imparte la cel de jos.Cateodata da cu, iar cateodata se imparte exact

Sper ca te-am ajutat. Funda?

| blondina2000 explică (pentru AssaSinNKidD):

Mersi de ajutor happy

| AssaSinNKidD a răspuns (pentru blondina2000):

Cuplacere.Ma bucur ca te-am putut ajuta :*.