| anonim_4396 a întrebat:

Care erau cele patru tipuri de temperament, ca le-am uitat si nu mai stiu de unde sa le iau...

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Coleric, sancvin, flegmatic, melancolic si mai multe detalii aici:---> http://www.referatele.com/......titul-.php

6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Coleric, flegmatic, sangvin si melancolic.

| DiMoDi a răspuns:

Coleric, flegmatic, sangvinic şi melancolic sunt cele 4 tipuri de bază... dacă însă stai să despici firul în 4 (sau mai multe), mai sunt introvertit, extrovertit, ambivert (ceva între primele două), apoi sentimentalul, pasional, apatic si nevrotic... astea din urmă stabilite de psihologia secolului XX, ca primele 4 au fost definite încă de pe vremea lui Hipocrate happy

| pisi dy a răspuns:

Sangvinic, melancolic, coleric, flegmatic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Cele patru tipuride temperament sunt: sangvin, flegmatic, melancolic și coleric.
Multă baftă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Colericul este energic, nelinistit, impetuos, irascibil, uneori impulsiv si isi risipeste energia.
Sangvinicul se caracterizeaza prin ritmiciatate si echilibru.
Flegmaticul este linistit, calm, imperturbabil, cugetat în tot ceea ce face, pare a dispune de o rabdare fara margini.
Melancolicul este la fel de lent si inexpresiv ca felgmaticul, dar îi lipseste forta si vigoarea acestuia, emotiv si sensibil, are o viata interioara agitata datorita unor exagerate exigente fata de sine si a unei neîncrederi în fortete proprii.

| kotoasa a răspuns:

SANGVINIC, COLERIC, FLEGMATIC SI MELANCOLIC, DAR NU ESTE NICI O PERSOANA SA AIBA UN SINGUR TIP, DE REGULA PREDOMINA UNUL SI ALTUL E MAI PUTIN PREGNANT.