| 13524 a întrebat:

Sora mea care este a 6 si are ca tema de aflat : scrieti multimea numerelor naturale care prin impartire la 3 dau restul 2. Vreau ca rezolvare completa (sa nu aiba doar raspuns) Urgent!

Răspuns Câştigător
| AndreyIstetul a răspuns:

Buna. Sora ta este in clasa a VI-a? Sau are sase ani? Sau ce vrei sa zici?
Problema aceasta o are:
a:3=b(r.2)
a,b apartin N
a=?
a=3b+2
Doar atat pot sa-ti spun. Nu cred ca ai dat problema completa.
Inca ceva: daca sora ta se uita un pic prin cartea de matematica(poate pe acceasi pagina sau cu o pagina in urma) o sa gaseasca rezolvarea care-i trebuie pentru clasa ei. Succes.

| 13524 explică (pentru AndreyIstetul):

Este in clasa a 6

| AndreyIstetul a răspuns (pentru 13524):

Buna. Ok, dar ai uitat ceva: i-a fost de ajutor raspunsul?