| Mihutza2290 a întrebat:

Care este cel mai in avantaj seralul sau fara frecventa? Avand in vedere ca am o fetita. Doresc sa ma angajez dar nu mi.am terminat liceul. Majoritatea cer diploma de 10 clase. Cu care din cele doua as putea sa obtin diploma mai repede? Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista forma fara frecventa la liceu, doar seral si cu frecventa redusa. La ambele liceul se face in 5 ani, respectiv cl.IX-XIII.

1 răspuns:
| AvalohAlyn a răspuns:

Este mai usor sa mergi la liceu cu frecventa redusa, trebuie sa te duci doar 6 saptamani pe semestru, 4 saptamani ai cursuri si 2 saptamani sunt lucrarile si tezele.Ai doua semestre, deci intr-un an scolar 12 saptamani de scoala.
E mai usor la FR aici fiindca profesorii sunt foarte indulgenti si materia e compacta,e redusa la maxim, practic inveti doar esentialul.
La liceu cu seral e mai greu, trebuie sa te duci la fel ca cei de la zi, numai ca orele se tin dupa amiaza si sunt mai reduse la numar dar materia e aceeasi aproape ca la zi.E mai serioasa treaba deci la seral.
Acum depinde de tine, daca vrei sa ramai cu ceva din urma liceului faci seralul daca vrei liceul doar pentru diploma faci frecventa redusa.La frecventa redusa cu un minim de efort faci liceul in 3 ani usor.A si am uitat un lucru foarte important,si la frecventa redusa si la seral se face cu un an in plus, deci se fac 13 clase.
Succes!