| whatisthis19 a întrebat:

Care este diferenta dintre un liceu slab si un liceu bun?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Deja ti-ai raspuns singur.

| corbulalbrosu a răspuns:

De regula diferenta ''dintre un liceu slab si un liceu bun?'' consta in sansa de reusi sa studiezi intr-un centru universitar acreditat, sau in unul neacreditat, considerat... ''second hand'' de catre ARACIS.
https://www.money.ro/lista-facultatilor-neacreditate/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De rezultate. Câți rămân cu ceva în cap după ce termină, câți intră la facultate, câți își amintesc după 30 de ani de perioada fericită din viață când au fost la liceu, și care rămân prieteni cu foșții colegi de școală pentru toată viața.

| Celcestietot a răspuns:

Felul in care se prezinta colectivul, ca si caracter, viziune a vietii, dar si din punctul de vedere al informatiilor acumulate si vointa dobandirii acestora. Diferente intre profesori pot fi unele minuscule, iar intr-un liceu in care se intra cu media mai mare, conditiile interioare sa fie mult mai atractive si mai confortabile (ia exemplul liceelor care nu au clasa de profesionala si compara-le cu acelea care detin si iti faci o idee).

| Sn4k3 a răspuns:

Unul e slab si unul e bun.

| Nilsson a răspuns:

Rata de promovabilitate a examenului de bacalaureat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Examenul de bacalaureat
Aia din liceul slab iti zic eu ca mai mult ca sigur nu vor intra toti s-au nu toti, adică eu zic ca mai mulți nu vor lua bacul de cat il vor lua.
La liceu bun e alta treaba, profesori mai altfel, acolo toti simt buni odata ce au ajuns acolo, e o concurență maxima

| MaryMaria333 a răspuns:

Cred ca la alea bune se preda la un nivel mai mare pe cat alea slabe is mai mediocre, mai lejer

| Jouliete a răspuns:

Pai intr-un liceu bun profesorii sunt mai stricti si poate cer mai mult dar si explica mai bine si de aia se presupune ca inveti mai bine da eu cred ca tine si de elevi daca vor ei sa invete nu doar de liceu, dar si de capacitatile lor.

| împreunăfacembine a răspuns:

Motivația de a învăța. Într-un liceu mai slab sunt repartizați elevi cu note mai mici și profesori care la titularizare au obținute note nu foarte mari.

Mediul e un alt punct. Elevii care nu învăța atat de bine și merg la școală doar pentru a nu fi acasă, sunt mult mai nesimțiți în sensul ca se iau de alții fără motiv.

Pe când intr-un liceu bun, profesorii sunt mult mai stricți, elevii cu cei 7 ani de acasă și rata de promovabilitate a examenului de bacalaureat este mult mai mare sau chiar de 100%.

| DeeaCarmen a răspuns:

Cantitatea si calitatea de informatii, a profesorilor si a colegilor/
La cele slabe nu se fac toate orele, dai de colegi mai nasoli

| CORONAVIRUS a răspuns:

Oamenii, poți sa devii și tu prost dacă ii liceu prost. La un liceu bun, încerci sa te ții în limita cu cei mai buni. Eu asta am observat