| TiTanS a întrebat:

Care este diferenta daca sunt la un liceu bun si unul slab? daca esti intr-un liceu slab facultatile nu te accepta sau trebuie sa dai bani la facultate ca nu inteleg.

Răspuns Câştigător
| さいゆき a răspuns:

Pai sa o luam cu inceputul.

La un liceu slab
Avantaje: primesti note de multe ori mai mari pentru ca cerintele nu sunt la fel de mari ca la alte licee, media cu care termini e mai mare deci ai mai multe sanje sa intri pe locurile fara plata la facultate, nu se prea face cine stie ce scoala.
Dezavantaje: ajungi dupa liceu sa nu sti mai nimic, dupa primul an de facultate (daca ai noroc) trebuie sa pleci pentru ca nu mai faci fata, stai mereu printre niste elevi care nu vor sa invete nimic si nu vor sa isi depaseasca capacitatile, stai intre persoane care nu dau doi bani pe scoala.

La un liceu bun
Avantaje: esti intre altfel de oameni, se face mai multa scoala, pe langa materiile obisnuite iti formezi si o cultura generala destul de buna, facultatea ti se pare foarte usoara pentru ca esti obisnuit sa inveti mult.
Dezavantaje: termini cu o medie destul de mica, intri de cele mai multe ori pe locurile cu taxa.

Ideea e ca daca esti intr-un liceu bun poti invata foarte multe, nu inveti doar materiile obisnuite ci inveti cum sa te comporti si pe langa asta iti formezi si o cultura generala destul de buna in comparatie cu alti. Inveti mai mult si cerintele sunt mai mari insa atunci cand vei ajunge la facultate tot ce vei face ti se va parea usor in comparatie cu ce ai facut in liceu. Un liceu bun iti ofera ocazia sa nu mai stai printre niste prosti si sa fi obligat/obligata sa ii asculti zi de zi si sa te dezguste cu cea ce gandesc.

Un liceu slab este pentru cei care nu vor sa invete si pentru cei care sunt multumiti cu cea ce sunt si nu incearca de loc sa isi depaseasca capacitatile si sa intre intr-o noua lume. Acele licee sunt pline de manelisi prosti, fara cultura care nu dau doi bani pe scoala adevarata si care nu stiu ce sa faca sa scape mai repede de invatat si de orele de la scoala.

Cam asta e in mare.

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Liceele bune au profesori buni, care-si dau interesul la clasa si o rata mare de studenti dintre absolventii lor.De asemenea au un renume! Una este sa fii al doilea la un liceu de renume, si alta este sa fii al doilea la un liceu agricol din cinestie ce colt de tara! Facultatile te accepta dupa note, dar se face triajul natural dupa primul an de studii!
http://www.calificativ.ro/articole/cele+mai+bune+licee-p1

| haifisch a răspuns:

Daca nici asta nu intelegi... Inseamna ca o sa te duci la un liceu foarte slab.

| JustWannaDance a răspuns:

Nu este nici o diferenta, conteaza mai mult facultatea.
Doar ca e mai bine sa intri la un liceu mai bun.
Exemplu : Eu am liceul HCC, Economic. (Din Alba).
La economic o sa-ti de-ie si diploma si te poti angaja cu diploma accea, conteaza mult.