| NuAmGăsitNume a întrebat:

Care este diferenta dintre un psiholog si un psihoterapeut? O persoana se poate specializa in amandoua?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://dexonline.ro/definitie/psiholog
Nu este nicio diferență.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Păi...caută în DEX online.
http://dexonline.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe tine te intereseaza etichetele sau sa faci ceva real cu viata ta?
Vorbeste cu cineva capabil sa te inteleaga si sa te indrume si apoi orienteaza-te catre ce vrei sa te faci cand vei fi mare.

| NuAmGăsitNume explică (pentru anonim_4396):

Sa fac ceva real cu viata mea. Si din pacate nu am cu cine vorbi despre asta.Infine.

| Lili1234 a răspuns:

Buna. Cand termini Facultatea de Psihologie esti absolvent de psihologie. Pentru a deveni psiholog(cu drept de libera practica) sunt necesari doi ani de supervizare incepand din momentul in care te inscrii la Colegiul Psihologilor din Romania. Pshihologii pot avea atestat de libera practica pentru resurse umane/ psihologia muncii, psihologie educationala educationala, transporturi, servicii, etc. Ei sunt specialisti in domeniu specific. Psihoterapeutii, desi sunt acreditati tot de Colegiul Psihologilor din Romania, sunt cei care lucreaza cu persoana(uneori cu grupul) cu scopul de a asista clientul aflat in impas(care are nevroze, tulburari de personalitate, sau pur si simplu are nevoie de dezvoltare personala). Pentru a deveni psihoterapeut poti fi absolvent de pedagogie, sociologie si pshologie, dar trebuie sa urmezi o formare(care de obicei dureaza 2-4 ani) pentru ca ulterior sa poti practica psihoterapia, care de alt fel este unul din cele 12 atestate de libera practica de care poti dispune. Pentru a fi psiholog insa trebuie sa fii absolvent de psihologie. O persoana poate practica mai multe activitati din cele 12 simultan, asadar poate fi psihoterapeut si psiholog in acelasi timp.