| Valentinbaciu2002 a întrebat:

ma poate ajuta cine cu o formula? cum putem afla apotema trunchiului de piramida patrulatera regulata daca stim L, l si h?

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Păi te referi la înălțimea trunchiului sau a piramidei prin acel h? Tu când prezinți o problemă explici notațiile, poate ne dai și un desen. Matematica nu se învață așa. Nu există în matematică nici L, nici h și nici l dacă nu le dai o semnificație. Apotema aia face parte dintr-o figură și trebuie să o desenezi, să îți dai seama de unde să o iei. Dacă tu înveți matematica doar cu formule nu înveți de fapt nimic. Matematica trebuie înțeleasă în primul rând. h poate fi înălțimea trunchiului sau a piramidei? Probabil a trunchiului. Dacă e a trunchiului ea poate fi dusă de oriunde. Du înălțimea de sus de unde e trasată apotema. Vei obține un triunghi dreptunghic. Nu e ușor așa să vizualizezi dacă nu ai toată piramida desenată. Așa, știi înălțimea și îți mai trebuie latura aia mică de jos pe care trebuie să o afli. Dacă vezi toată figura vei observa că latura aia mică e diferența dintre Lungimea figurii de jos(baza de jos) și aia de sus(astea presupunând că sunt l și L-urile tale) și aplici Pitagora. Brusc observi că un desen și niște interpretări ale acelor litere nesemnificative în primă fază chiar contează. Te las pe tine să interpretezi pe figură căci și problema ta e așa aruncată direct fără nicio interpretare. Cât despre formule, să ții minte că în a ți se da mură în gură nu te ajută deloc, căci sunt multe feluri de piramide și dacă ar fi să înveți câte formule sunt(adică multe) pentru fiecare, te ia capul. Oamenii au observat pe desen, l-au interpretat și au dedus cu demonstrație fiecare formulă. Dacă înveți așa nu numai că nu pricepi absolut nimic, dar le și uiți și peste o săptămână e cum nu le-ai fi învățat.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Și vezi că latura aia mică e diferența pe 2 de fapt. Dacă ai figura în față îți dai seama repede de ce.

| Skippy223 a răspuns:

Inaltimea + aria bazei^2= apotema ^2, cred.

| T0T a răspuns (pentru Skippy223):

Tu gândești? Uite marea problemă, toți învățați mecanic. Înălțimea și apotema ce sunt? Nu sunt drepte? Dreptele nu se măsoară în metri? Aria în ce se măsoară? Nu în metri pătrați? Cum îți dă ție metru+metru^4=metru^2?

| Skippy223 a răspuns (pentru T0T):

Ai dreptate.
Nu mi-a placut geometria niciodata, am spus "cred". Si am si cautat pe internet, nu am gasit nimic concret. Macar spune-ne si noua sa stim cum se calculeaza corect.

| T0T a răspuns (pentru Skippy223):

Am spus. Păi internetul nu gândește pentru voi. Internetul dă niște repere, atât. Ca să faci matematică trebuie singur să le interpretezi.

| Skippy223 a răspuns (pentru T0T):

Din pacate asa e haha. Asta e, am invatat un lucru nou azi. Nu imi amintesc sa fi lucrat cu apoteme niciodata. Mi se pare ciudat.

| T0T a răspuns (pentru Skippy223):

Păi nici eu nu am mai lucrat din a 8-a. Știi ce am făcut? Am căutat un desen cu o piramidă din asta unde era notată și apotema ca să îmi amintesc. Poți uita lucrurile dar e bine să le înțelegi că nu ăla care știe o grămadă de formule va fi avantajat sau care știe toate prostiile astea ci cel care le-a înțeles odată și știe să le interpreteze. E bine să cauți pe net dar nu să iei mură în gură(adică să cauți doar niște noțiuni). Eu la apotema aia îi puteam zice pufulete. Eu nu mai știu ce reprezintă acel pufulete din a 8-a. Dau search pe google și îmi amintesc.