| Serena1996love a întrebat:

Care este importanta Oceanului Atlantic pentru tarile Europei de Vest? Mentionati si elementele in acest sens.

1 răspuns:
| sublime89 a răspuns:

Oceanul Atlantic a contribuit la dezvoltarea economica a tarilor din vestul Europei. A facilitat transportul, comertul si comunicarea intre tari. Se exploateaza petrol si gaze naturale de pe fundul oceanului din apropierea coastelor mai ales. Si este o sursa de hrana pentru locuitori, de aici pescuindu-se mari cantitati de peste oceanic cum ar fi codul sau heringul.
Sper ca te-am ajutat happy