| ĄĿiŒ a întrebat:

Care este motivația voastră în învățarea școlară și cum ați găsit-o?

9 răspunsuri:
| TimSem a răspuns:

O motivație a fost note bune. Din păcate, asta e ce ți se insuflă de sistem, că asta ar trebui să fie ținta ta.
Am avut „norocul" că mi-a plăcut să învăț. Și acum, după câțiva ani de la terminarea liceului, încă îmi place să învăț lucruri noi, să aflu chestii. Dar, bine-nțeles, nu lucruri impuse.
O altă motivație a fost că nu am vrut să fiu prost, că am vrut să am o cultură generală, să pot să fiu în stare să port un dialog deștept pe cât mai multe domenii. Mi-am impus să mă gândesc că ce fac, pentru mine fac, nu pentru profi sau părinți sau chiar note!
Și... multă autodisciplină!
Iată „rețeta"! happy

| RAY a răspuns:

Motivatia trebuie sa vina prin curiozitatea care o avem in noi,din pacate scoala ne invata sa fim papagali dar trebuie sa intelegem ca acele stiinte invatate acolo este universul din jurul nostru, invatatura trebuie sa o faci din placere sa te focusezi cat mai mult timp nu doar temele si atat, recomand scinetia, scoala discovery, davinci learning, discovery etc

| OmulTalentat a răspuns:

Cand invat reusesc sa ma abtin de la frecat madularul!

| TabletaSB a răspuns:

Vointa remediul lenei. Motivatia e sa nu mi fac profesorul si parintii de rusine. Am gasit o facandu i de rusine. Lectie invatata.

| CuriousStuff a răspuns:

Te gandesti ca orice lectie invatata e un exercitiu de memorie care iti dezvolta memoria si gandirea. Si de astea, inevitabil ai nevoie in viata, mai tarziu. Chiar daca lectia propriu-zisa poate nu o consideri folositoare, antrenarea creierului prin invatarea si intelegerea ei e indispensabila. O sa vezi la facultate (cand o sa fie nevoie sa inveti pentru o sesiune cat ai invatat tot liceul) ca acele exercitii au fost de mare folos.

| Voro a răspuns:

Nu am motivatie, consider ca invat degeaba ce se preda.

| sabin89 a răspuns:

Interesanta sintagma: invatare scolara!
Cu motivatia, nu-i nu stiu ce filosofie. Invatam pur si simplu ca suntem curiosi sa aflam. Orice tanar este insetat de cunoastere. Nimeni nu se naste invatat. Copilul de cand invata sa vorbeasca incepe sa intrebe: asta ce e? asta cum e? samd. Iar cand mai creste vrea sa stie tot mai multe. Si unde sa invete daca nu la scoala?

| TimSem a răspuns (pentru OmulTalentat):

E și asta o motivație happy La mine nu funcționează laughing laughing

mariana
| mariana a răspuns:

Fiecare trebuie sa gaseasca ce-l intereseaza si mai ales, spre ce fel de meserie vrea sa se specializeze. Apoi trebuie sa gaseasca informatiile respective, sa le studieze si sa-si ridice zilnic, nivelul de cunostinte. Eu, stiu ca la scoala, se predau si materii care nu te prea intereseaza, insa ele trebuie asimilate, pentru a ajunge la un nivel de cultura generala, cat mai bun.
Tot ce inveti, este in folosul tau ca persoana si de aceea, singur trebuie sa decizi ce preferi adica: sa devii o persoana mediocra sau sa fii o persoana care iese din comun si care s-a dezvoltat in asa fe; l ca, a devenit un OM in adevaratul sens al cuvantului.
Succesul, este singura metoda prin care, poti sa fii respectat si poti sa-ti croiesti o viata asa cum iti doresti, dar ca sa-l obtii este necesar sa muncesti mult, pentru a te forma.
Motivatia mea a fost aceea, de a putea sa-mi schimb viata simpla, ce mi s-a aratat in copilarie, intr-o viata implinita si cu o profesiune aleasa conform dorintelor mele.
Un gand bun si multa sanatate