| Marina01 a întrebat:

De curand am fost admisa la facultatea de Istorie din cadrul Universitatii din Bucuresti, vreau sa va cer o parere, este o facultate grea? Istovitoare? Imi place istoria si mereu am invatat cu placere la aceasta disciplina dar sunt putin speriata pentru ca nu stiu mai exact ce fel de istorie voi studia acum in primul an...

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La orice facultate, munca depusa, gradul de dificultate sunt cu mult mai mari decat la un liceu! Un manual de liceu de 300 pagini tiparite este studiat in doua semestre. In orice facultate, un curs tiparit de un minim 300 de pagini este studiat intr-un semestru --- dupa ce ai incheiat semestrul dai examene care insumeaza, per total sesiune de examene, mii de pagini de studiat( in functie de numarul examenelor de sustinut).
Cum pagina web a facultatii din Bucuresti nu este activa, iti poti face o idee asupra studiilor consultand planul de invatamant al facultatii de istorie din Iasi --- vezi in link(click pe "seria 2014-2017):http://history.uaic.ro/......e-licenta/

p.s. Pentru un viitor mai bun, va trebui ca, de la bun inceput, sa te obisnuiesti cu ideea completarii studiilor nivel licenta cu cele masterale --- mai ales ca majoritatea din "turma"de absolventi se multumesc si se opresc la nivelul de licenta!

| Marina01 explică (pentru alessia5158):

Multumesc frumos pentru cele spuse, cat despre masterat, am in plan sa il fac, il consider ca fiind foarte important pentru un viitor mai bun. kiss

| alessia5158 a răspuns (pentru Marina01):

Succes si numai bine!