| mih950 a întrebat:

Care este raspunsul corect: subiectiva sau predicativa (la evaluarea nationala 2012 romana, subiectul 2 ex. 3)?

6 răspunsuri:
| AHappyDay a răspuns:

Intrebarea este "controversata". Unii profesori spun ca este predicativa altii subiectiva, de aceea parintii ccer ca la ambele variante sa se dea punctaj maxim(deci sa fie corecte amandoua). Ministerul a acceptat dec indiferent pe care ai ales-o dintre cele 2 nu ai gresit.

| Andrei2343434343434343 a răspuns:

La amandoua s-au acordat punctajul maxim. Adica daca alegeai una din astea aveai punctajul ala.

| victorasM a răspuns:

Ambele se puncteaza cu 6 puncte.

| Denis_2637 a răspuns:

A aratat si la televizor ca predicativa normal era corecta ca era un predicat nominal dar a spus istea de la ministru invatamantului ca daca ai pus subiectiva ca si subiectiva e corecta sper ca te-am ajutat!

| mih950 explică:

Eu am luat-o asa: ''Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma deranzeaza''. Asa este predicativa.

| CeaCuMasca a răspuns (pentru mih950):

Asa ar fi fost predicativa, dar trebuia sa o iei cum iti era data. Oricum, a fost o greseala din partea lor sa ne dea asa ceva, trebuiau sa se gandeasca ca raspunsul e FOARTE interpretabil.