| jani a întrebat:

Care este stiinta care se ocupa de viata? Cum trebuie sa traiesti sa fii fericit? In afara de psihologie! filozofie si sociologie!( cum sunt pildele date in biblie, ceva de genul acesta, care este acea stiinta? )

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Toate stiintele se ocupa de viata. Imagineaza-ti ca esti pe o insula pustie, ca nu ai cunostinte de nimic, vrei sa faci focul sa te incalzesti, e soare, ai gasit un aparat foto si lemne dar cu fizica nu prea le ai. Ai insa toate sansele sa mori de frig daca nu stii ca folosind lentilele aparatului foto poti aprinde focul. Stiinta te ajuta. Daca nu stii botanica, zoologie, nu cunosti plantele, mori de foame calcind mancarea in picioare esi exemplele pot continua.

5 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Experienta este cea mai buna stiinata...este mama invataturii... vorba aia, din greseli inveti cel mai bine...eu unul asa consider...

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Nu cred ca exista alta stiinta in afara de cele 3. Insa ele (psihologia/filozofia/sociologia) sunt stiinte descripive. Incearca sa descrie comportamente, efecte sau alte derivate. Nu te indeamna sa folosesti anumite "pilde" sau anumite percepte etice sau morale.

| mariusres a răspuns:

Pai in afara de psihologie si sociologie alte stiinte nu exista draga jani. Exista doar pseudostiinte unde sarlatani de toate spetele iti vand izluzii: astrologi, preoti, samani, vrajitori etc. Iar pentru a fi fericit nu exista o reteta univerasala pentru ca daca ar exista am aplica-o toti, nu? Fericirea este personala si doar tu o poti cauta. Restul e can-can.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te trezesti dimineata, bucurate ca te-ai trezit.si multumeste ca te poti bucura de viata.multi n-o mai pot face.si apoi bucurate de tot ce iti ofera ziua respectiva.viata inseamna si bune si rele. cele bune trebuie sa te motiveze iar cele rele nu trebuie sa te influenteze.

| nemo_6725 a răspuns:

Stiinta numita "Scoala vietii". La cursuri nu se fac inscrieri decat dupa o anumita varsta si dupa ce ai trecut mai multe " examene" eliminatorii. laughing sau...
INVATA din ...lirica norvegiana

1.Invata de la par sa ai statornic trup
Invata de la flacari ca toate-s numai scrum
Invata de la umbra sa taci si sa veghezi
Invata de la stânca cum neclintit sa crezi.

2.Invata de la soare cum trebuie s-apui
Invata de la piatra cât trebuie sa spui
Invata de la vântul ce adie pe poteci
Cum trebuie prin lume de linistit sa treci.

3.Invata de la toate ca toate sunt surori
Cum treci frumos prin viata cum poti frumos sa mori
Invata de la vierme ca nimeni nu-i uitat
Invata de la nufar sa fii mereu curat.

4.Invata de la vultur când umerii ti-s grei
Si du-te la furnica sa vezi povara ei
Invata de la greier când singur esti sa cânti
Invata de la luna sa nu te înspaimânti.

5.Invata de la pasari sa fii mai mult în zbor
Invata de la toate ca totu-i trecator
Ia seama fiu al jertfei prin-lumea-n care treci
Sa înveti din tot ce piere tu sa traiesti în veci.