| Ionutxxxboy2050 a întrebat:

Care imi da un sfat ce sa fac. luni am test la romana si trebuie sa invat 17 strofe din Luceafarul. un comentariu de 6 pagini+inca o lectie care are comentariu de 2 pagini jumate si inca 3 strofe sa le invat si din aia. ce sfat imi dat avand in vedere ca-i mult prea mult sa le invat pe totate

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Singura soluţie este să te apuci să înveţi, poezia, să înveţi comentariul, să înveţi şi să înveţi...pentru că de aceea te duci la şcoală, de aceea părinţii tăi te suţin material, pentru ca să ajungi şi tu un om în viaţă şi eventual să le fii un sprijin la bătrîneţe.
Dar sînt şi munci de vidanjor, de măturător de stradă, de agricultor, de mulgător la vaci. Pentru treburile acestea nu e nevoie de Luceafărul, de comentarii, de ecuaţii, de fracţii etc., etc.
Nu înţeleg ce rost are să te chinui!

| TomJerry a răspuns:

Ar trebui sa incepi sa le inveti.ca altfel vei cadea cu briosad

| Adycu a răspuns:

Ai ghinion punete cu burta pe carte si na asta e viata bafta la test