| paulaste a întrebat:

Care profil este mai bun dintre Economie si filologie? Urge event!

7 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Depinde ce iti place tie. Daca iti place literatura, istoria te poti orienta catre filologie. Daca ai afinitate catre matematica si totusi mate info si stiintele naturii ti se par grele poti sa te duci pe economie. Dupa liceu nu te intreaba nimeni ce profil ai facut. Conteaza sa iei bacul cu nota mare.

| nojudgements a răspuns (pentru Yurisa):

Zici de mine ca nu stiu ce vorbesc. Sa te vad ce o sa faci dupa terminarea liceului, daca vrei sa mergi pe o facultate de economie si tu n ai bac la mate. Vai si amar. Mai bine tăceai.

| Yurisa a răspuns (pentru nojudgements):

Am terminat liceul de câțiva ani.
Am fost și eu uman și am colegi la finanțe banci, cibernetica (ASE) și medicină. Și toți se descurcă și o duc foarte bine.
Mai întâi termină liceul și după dă-ți cu parerea.

| Vikaa a răspuns:

Filologie.

| Fancyuiop a răspuns:

Amândouă îs dificile, faci economie si la filo, dar la filo eu zic că i mai lejer!

| nojudgements a răspuns:

Depinde de ce cariera vrei sa ti faci. Spre exemplu eu sunt la filologie si sunt mulțumită de acest profil. Daca vrei o cariera gen contabilitate, economist, antreprenor mergi pe economie. Daca vrei ceva pe politie, învățământ (profesor, învățator), translator, ghid turistic, pshiholog, însoțitor de zbor etc, mergi pe filologie cu încredere!

| Yurisa a răspuns (pentru nojudgements):

Nici tu nu stii ce vorbesti