| BlackRipper a întrebat:

Care sunt examenele pentru Academia de Politie plus alte detalii? As fi interesat sa ma inrolez si eu in Academia de Politie, si as fi interesat care sunt examenele? Ce probe fizice vor fi si din ce materii vor consta examenele scrise? Exista o limita de varsta? Am nevoie de o anumita medie la bac? Si ultima intrebare, in ce data se tine examenul?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Probele sunt urmatoarele :
1. Vizita medicala riguroasa
2. Examen psihologic
3.Contravizita medicala
4.Proba fizica ( viteza 50 m, aruncarea mingii medicinale si rezistenta 1000 m )
5.Proba scrisa ( istoria romanilor, gramatica limbii romana, o limba straina ).
Toate aceste probe sunt eliminatorii si sunt valabile pentru Academia de Politie, Facultatea de Politie, toate armele si specializarile.
Limita de varsta s-a scos de anul acesta, a mai ramas doar pentru specializarea Jandarmi ( 27 ani ).
Media de BAC conteaza doar pentru departajare, in cazul in care 2 candidati au aceeasi medie si se afla pe ultimul loc.
In rest, conteaza doar sa respecti toate conditiile si sa iei probele specificate mai sus.
Data examnului o afli dupa ce te inscrii.
In cadrul Facultatii de Politie ( dureaza 3 ani, iesi cu gradul de ofiter ) sunt mai multe specializari :
Penitenciare
Frontiera
Jandarmi
Politie
Specializarea Politie are doua arme : Ordine si Siguranta Publica si Drept ( 4 ani ).
Daca mai ai alte intrebari, le astept!
Bafta!

| BlackRipper explică (pentru Sadop):

Iti multumesc pentru raspunsul detaliat, acum stiu la ce sa ma astept.

| Sadop a răspuns (pentru BlackRipper):

Nu ai pentru ce.
Gasesti mai multe informatii despre viata in Academie, cursuri, program pe site-ul Cadeti Academia de Politie.

4 răspunsuri:
| 122324354453465 a răspuns:

Examenul de grandomanie, aroganta, nerespectarea codului penal plus ca ai nevoie de aptitudini în umilirea, mutilarea și uciderea oamenilor nevinovați. #pacpac

| alexdrugs a răspuns:

Ai asa : proble eliminatorii
Proba fizica
Proba scrisa ( romana mate istorie)
Proba psihologica ( consta in intrebari psihologice daca ar fi sa iti dau un exemplu comun ar fi : Ce alegi dintre iepure si tigru? Raspunsul corect este iepure pentru ca este pasnic bla bla ( e doar un exemplu banal ))
In functie de academie si limba straina engleza/franceza/gernana etc...
Probele sportive la fel sunt in functie de academie stiu ca ma campu lung se cerea alergare sprint, alergare de rezistenta, flotari si tractiuni acum depinde ti am spus
Sper sa te ajutr salut big grin