| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt urmarile cu implicatie psihica a copilului ai carui parinti divorteaza?

Răspuns Câştigător
| Paula a răspuns:

Depinde de varsta... daca esti destul de mare sa intelegi ce inseamna un divortz, poti sa-ti dai seama cai in binele tau...( dc in binele tau?! pai mai bine stai linistit decat sa fi stresat, inchis in tine, sa fii dezamagit pentru ca parintii se cearta sau chestii de genul ala ) daca esti inca mic, trebuie sa ai ca model pe ambii parinti, nu numa unul, sau in cel mai rau caz pe nici unul sadsad.

4 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca aveti un divort amiabil si ulterior, ambii parinti se implica in viata copilului, traumele sunt minime. Daca se tipa, se ajunge la jigniri si lupte de strada, daca este pus copilul sa aleaga sau sa tina partea unuia dintre parinti, daca parintii se bat pe custodie si il muta de colo colo... va ajunge, probabil, un adult cu: teama de abandon, vinovatie, anxietate, probleme de relationare, agresivitate...

| nicky a răspuns:

Depinde de relatia care va fi intre cei doi dupa divort. Daca vor ramane prieteni (pentru. ca stiu cazuri in care dupa divort au ramas amici si aveau activitati impreuna cu copii lor) atunci sunt sanse ca copii sa nu fie traumatizati psihic, in celalalt caz cel mai bine ar fi ca copilul sau copii sa primeasca suport psihologic.

| Linda a răspuns:

Eu am o prietena. Tatal ei a baut, a fost agresiv, pana la urma s-au despartit parintii ei. Mama ei a avut depresii numeroase, desi are profesie buna. Prientena mea are peste 30 de ani si inca nu are curaj sa se casatoreasca. Parerea mea mai bine sa vorbiti cu un consilier crestin. Pana la urma orice om poate sa ajunga sa se inteleaga cu alt om, daca vrea intr-adevar.

| dani9354 a răspuns:

Poate avea urmari grave de la "inchidere"in el pana la depresii provocate de stresul pe care il simte in jurul lui.Ar fi bine ca si copilul sa nu fie implicat in problemele personale, ar trebui sa vorbiti cu el si sai explicati cauza divortului. AVETI GRIJA! COPIII SUFERA