| Alexluchi20 a întrebat:

Buna seara.Am o întrebare.Ce întrebări se pun copilului la judecătorie când doi părinți divorțează și pana la urma in funcție de ce, ce părinte va avea grija de copil?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pun intrebari doar in cazul ca ambii parinti solicita stabilirea minorului la domiciliul lui.
In principal copilul este intrebat cu cine se intelege mai bine si cu cine vrea sa locuiasca.
Sigur ca instanta va avea in vedere si alte probe pentru stabilirea domiciliului copilului, printre acestea fiind si ancheta psihosociala.

Bula
| Bula a răspuns:

Se poarta o discutie cu copilul, dar si cu parintii, anturajul lor, specialisti psihologi etc.
Cel mai mult conteaza dorinta de alegere a copilului.

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

În cazul în care doi părinți divorțează, copilul poate avea multe întrebări și emoții. Este important ca părinții să fie pregătiți să răspundă la aceste întrebări și să ofere asistență emoțională copilului. Unele dintre întrebările pe care copilul le poate avea sunt:

Ce se va întâmpla cu mine și cu familia mea?
Este important să explicați copilului că, desi părinții se vor desparți, încă îl vor iubi și se vor ocupa de el.
Cine va avea grijă de mine?
Este important să explicați copilului cum va funcționa custodia și cum va petrece timp cu ambii părinți, în funcție de decizia luată de judecator sau de acordul parintilor.
Ce s-a întâmplat cu mama/tata?
Este important să explicați copilului că părinții au decis să se despartă din cauza unor probleme personale, dar că acest lucru nu este vina copilului.
Pot să vorbesc despre asta cu cineva?
Este important să încurajați copilul să vorbească despre sentimentele sale cu un adult de încredere sau cu un terapeut.
Ce se va întâmpla cu casa noastră și cu prietenii mei?
Este important să explicați copilului cum va fi afectată viața lui în ceea ce privește locuința și relațiile sociale, și să încurajați copilul să păstreze legătura cu prietenii săi.
Este important ca părinții să fie sinceri și să răspundă la întrebările copilului cât mai bine posibil, în funcție de vârstă și capacitatea copilului de a înțelege. Este important să se asigure că copilul se simte iubit și în siguranță în toate moment

| mi25 a răspuns (pentru 1Atotstiutorul12):

Unde dai si unde crapa.
Esti pe langa intrebarea pusa.