| nobodybutme a întrebat:

Cartile de Jule Verne se adreseaza unei anumite categorii anume, mai precis copiilor? Sau sunt dedicate catre o gama larga de cititori? Care carti considerati ca sunt mai potrivite pentru varsta mea (19 ani, proaspat impliniti big grin), si care sunt cele mai apreciate carti ale sale? Spre rusinea mea nu prea am pus accent pe acest aspect pana acum, deci nu am multe carti la activ. Eventual puteti sa mai recomandati niste carti de lectura nu neaparat de Jule Verne, nu de mult m-am apucat de Cel mai iubit dintre pamanteni si pot spune ca-mi place, am incercat sa citesc si Patul lui Procust insa am abandonat repede...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste de-a dreptul SF, carti ce au castigat premii (Hugo sau Nebula). Deja e cam tarziu sa incepi de la Jules Verne, ti-a trecut nitel vremea, cum s-ar zice... dar poti sa le citesti si pe alea, daca simti ca te pasioneaza. Personal ti-as recomanda niste carti de aventura, de la Papillon si Shogun pana la In Numele Trandafirului si Gestapo, a lui Sven Hassel. Functie de astea, plus doua SF-uri gen Dune si Cavalerii razboiului, te dumiresti si tu cam ce gen iti place.
PS. Personal am adorat Insula misterioasa a lui Verne.

| nobodybutme explică (pentru anonim_4396):

Hugo/ Nebula, sa inteleg ca acestea sunt titluri de romane? Der ce autori sunt scrise?

| anonim_4396 a răspuns (pentru nobodybutme):

Hugo si Nebula sunt marile premii (un fel de Grammy) pentru literatura SF. Cand alegi o carte, citeste in postfata sau contra-coperta, daca a castigat vreun premiu de-asta, e mentionat acolo. Chiar exista o "Antologie Nebula" prin librarii, e foarte interesanta, cu scurte nuvele ce au castigat premiul respectiv.

7 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Ești prea mare pentru Jules Verne. Chiar dacă nu ai citit mult până acum. O să ți se pară pueril. Citește „Singur pe lume". E tot pentru copii dar e mai complexă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Mah, e bine ce zici tu, in principiu... in practica e altfel. El n-a citit, asta nu inseamna ca n-a vazut la TV chestii... pana si copiii de 5 ani stiu Jules Verne, ca e pe Minimax o gramada de interpretari desenate ale operelor lui. Eu cred ca un full de asi cu dame in coada bate 3 bucati, nu?

| sabin89 a răspuns:

La rascruce de vanturi...

| SuciuSebastian a răspuns:

Buna @ nobodybutme, am citit si eu Cel mai iubit dintre pamanteni, si este o carte multea prea grea pentru un cititor fara experienta. O vei citi, ina nu prea mult, sau daca chair vei ajunge cu lectura pana la capat nu vei intelege mara lucru din mesajul pe care incerca Marin Prenda sa il cuaguleze in ultimul sau roman. Iti recoamnd sa citesti carti ale impresionalismului/romantismului, carti care sa te ajute sa te formezi. Autori precum Alexandre Dumas, Alenxandre Dumas-fiul (Dama cu camelii), Jules Verne (20.000 de leghe sub mări, 5 saptamani in balan, Copii capitanului Grant, Capitan la 15 ani, etc.), Ioan Slavici (Mara), George Calinescu (Enigma Otilei). Dupa ce parcurgi aceste carti poti incepe prin Honoré de Balzac (Moș Goriot) apoi Victor Hugo (Mizerabilii) si apoi treci la realismul lui Stendhal (Rosu si Negru, roman al depasirii conditiei sociale ). Apoi clasicii rusi, Tolstoi si Dostoievski. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră aici http://lecturirecenzate.ro/ și vezi că în josul paginii sunt lecturile recomandate, pe vârste. Unele sunt și povestite pe site-ul acela. Succes!