| AlexT a întrebat:

Cat de greu este suedeza de invatat? Acum trec la liceu, am facut 7 ani de germana (germana intensiv - tot mai am de invatat) si mai stiu engleza din familie( si de la scoala dintr-a 5a - cu ea n-am absolut nicio problema.)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Destul de greu.
nici nu se aseameana cu germana.
How do you do inseamna Vad gor du? Cu umlaut pe o.
Este similara cu Norvegiana in norvegiana Jeg iar aici Jag.

3 răspunsuri:
| Alexandru a răspuns:

Este destul de dificila. Am vazut cateva filme in limba suedeza si intr-adevar suna ciudat. Dar faptul ca stii germana este clar un avantaj, pentru ca, in fond, suedeza este o limba germanica. Daca vrei sa mergi acolo, lucrurile se mai complica deoarece se vorbesc si cateva dialecte care au influente de la vecini: cel norvegian si cel finlandez, dar in principiu nu sunt mari diferente.
Succes la invatat.

| inginer a răspuns:

Daca esti unul din oamenii aceia care invata in general usor limbi straine (si cred ca esti), nu o sa iti fie prea greu. Cred ca la fel ca germana sau, daca deja ai experienta, un pic mai uosr.

| Fluturel_Adrian_1998 a răspuns:

Eu invat suedeza si e o limba usoara ca si gramatica, sau cel putin asa mi se pare mie (nici germana nu mi se pare prea grea). Ce e intr-adevar greu la suedeza este pronuntia, adica notiunea de sunete lungi, accentul in cuvant, etc. Verbele au aceeasi forma la toate persoanele, si la singular si la plural. Pana acum, nimic ce nu poate fi rezolvat cu exercitiu. Singura problema majora pe care am intampinat-o sunt resursele de invatare. In librarii gasesti doar manuale de conversatie si dictionare. Singura sursa de invatare viabila este internetul, mai cu seama YouTube-ul, unde auzi exact pronuntia, si poate inveti si putina gramatica. Daca ai alte resurse disponibile, te rog sa-mi zici si mie.Hej då!