| Emma_5696 a întrebat:

Cat este latura in functie de raza? la triunghi, patrat,...

formule...

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
La pătrat, raza cercului circumscris este jumătate din diagonală, adică l√2 / 2, iar a cercului înscris - l/2. La triunghi, raza cercului circumscris este produsul laturilor / 4 ori aria triunghiului, iar raza cercului înscris este aria / semiperimetrul.
Sper că te-am ajutat!

6 răspunsuri:
| haifisch a răspuns:

Ai inventat tu cercul cu laturi. laughing

| faimosu a răspuns (pentru haifisch):

Depinde...daca face fara ustensilele folositoare... poate cercul lui are laturi

| thefirstangel a răspuns:

L3=R radical din 3 (scuze nu am radical decat la pc.la laptop nusad )
l4=R/2 eu km asa stiu.

funda?

| AlexandraM776 a răspuns:

L3=R radical din 3
l4=R radical din 2
l6=R

| PanaDeIdei a răspuns:

Latura = 2Raza ori sin de 180:n si inlocuiesti unghiul de 180:n ca sa le aflii:
l3= R radical din 3
l4= R radical din 2

sper ca te-am ajutat big grin

| Marionette_2596 a răspuns:

La triunghi:latura=R radical din 3
la patrat :latura=R radical din 2
la hexagon:latura=R
R fiind raza.