| ἶῆfἶῆἶƮყ a întrebat:

Cat timp e ok sa inveti/exersezi la matematica si dupa cate minute pauza? Cate minute sa fie pauza dupa reiei invatatu.Ce e bine sa mananci inainte sa te pui pe invatat si ce nu? Cel mai detaliat raspuns primeste funda

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A face caulcule e altceva ca la a memora o lectie la istotie e vorba de inteligenta, capacitatea de a rezolva probleme congitive care tine de iq tau, important este sa intelegi rational problema si sa cauti o rezolvare rationala, REPETITIA face ca sa poti calcula mai rapid pe viitor, cata pauza? daca te gandesti la pauza nu vei invata niciodata a invata trebuie sa fie o placere nu un chin, si asa dupa ce scapi de scoala in viata ta nu o sasi foloseasca la ceva matematica aia, invata si tu macar de placere, eu invat mereu o ora apoi pauza 15 minute ca sa nu ma plicti mestec guma

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu unul exersam si 2 ore incontinuu fara pauza. Dupa luam pauza si iar faceam.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de tine. Eu de exemplu noaptea am mai mult chef de invatat si alte chestii decat in timpul zilei. Pauza, in jur de 10 minute, dar iar depinde de tine. Iei pauza cat crezi tu ca iti trebuie. Poti sa inveti/exersezi cat vrei daca iti place. Eu nu pot mai mult de 10 minute laughing, ma plictisesc si nu mai am chef, dar daca iti place poti si ore. Si despre partea cu mancatul, nu conteaza ce mananci inainte sau dupa. Sa nu mananci foarte mult inainte ca sa nu te simti rau, dar dupa chiar nu conteaza.

| KillaNoFilla a răspuns:

Cu cat inveti mai mult cu atat o sa stii mai bine si e bine sa iei pauza chiar mai mult de 10 min. Teoretic cel mai bine ar fi 9-12(daca dormi 8 ore inainte).Nu trebuie neaparat sa mananci inainte sau dupa, doar sa nu fi flamand in timp ce inveti. Testele spun ca e bine sa dormi dupa ce ai invatat(chiar si 1 ora), cica memorezi mai bine.Mai se zice sa mesteci guma, sa strangi pumnul drept, sa faci legaturi despre ce inveti cu vitata de zi cu zi... iar-si ajuta la memorie.

| ἶῆfἶῆἶƮყ explică:

AA si pana la ce ora e ok sa inveti? si de la ce ora ar trebui sa te apuci dimineata la 7 e ok? sau 8-9 in (weekend) dar in timpu scoli

| Crainstorm20 a răspuns:

Uite iti raspund:
-Invata cand ai mintea limpede, adesea ziua.
-Inainte sa-inveti poti sa dormi 1-2 ore dupa scoala!
-Poti sa mananci peste, ciocolata amaruie sau sa bei cafea(iti ajuta creierul!).
-Lucreaza 1-2 ore si ia o pauza de 10-15 minute. Dupa aceea continua...
-Nu te juca pe calculator/tableta te obosesc!
-Inchide TV, calculator deoarece iti distrag atentia de la lucru.

| Cojocaru_Theodora-Martha_1994 a răspuns:

Este bine sa inveti dimineata cand ai mintea mai limpede ca sa nu ai mintea incarcata pe la 8-9 e ok, poti sa mananci micul dejun cu paine cu unt, un ou, fructe sau ce mai vrei dar nu fast food pentru ca o sa mai vrei si o sa iti fie foame mai repede, pauza cred ca este ok 10 minute si sa inveti o ora apoi pauza.In pauza poti sa iei o gustare. este ok sa inveti pana la ora 5-6 dar daca este intuneric afara o sa ai o stare mai molesitoare si nu o sa chef de invatat asa ca va trebui sa inveti cand inca e lumina! Sper ca te-am ajutat! spor la invatat