| anonim_4396 a întrebat:

Câte Note trebuie sa aibă un elev la liceu, la o materie, pentru ca situația sa sa poată fi încheiata, la Romana de exemplu prietenul meu are 3 ore/săptămâna și are 3 note iar cu teza 4... ii poate fi încheiata situația?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Răspunsul se află în ROFUIP-ul din 2016, aprobat prin ordinul nr. 5079, Art. 118 :
"Numărul de note acordate semestrial acordate fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), trebuie să fie cel puțin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învățământ. Fac excepție disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de note este de două".

| Salontanul a răspuns (pentru Salontanul):

ROFUIP= Regulamentul-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, îi poate fi încheiată situația.
Dar, dacă colegul tău vrea mărire de notă, profesorul îi mai poate pune (încă!) note. Semestrul nu s-a încheiat, mai sunt două săptămâni de școală.

| lZlJokerlZl a răspuns:

Trebuie sa ai +1 nota fata de numarul de ore pe saptamana, deci poate fi incheiat.