| anonim_4396 a întrebat:

Cateva metode de invatat mai usor? Pana anul asta nu am avut probleme cu notele mici(a 8-a), dar simt ca nu mai pot sa invat(anul trecut am avut media 9, 30, acum 8, 40) si vreau sa imi marec media macar pe semestrul al doilea... Simt ca oricat ma straduiesc nu mai pot retine la fel de usor si la fel de multe lucruri atunci cand invat(recunosc faptul ca daca nu as avea o clasa foarte proasta ca comportament, orele ar fi fost mult mai linistite si am fi inteles mult mai multe lucruri inca din timpul orei). Simt ca nu mai am chef de nimic sad

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Elimini din viata ta: telefonul, computerul, tableta si televizorul cand te apuci de invatat sia corzi atentie numai invatatului, fara sa ai alte distractii.
Citesti un pasaj/fraza si incerci sa-i intelegi logic esenta, fiindca doar asa o poti memora pe termen lung.
Daca te starduiesti sa intelegi logic fiecare fraza pe care o citesti, cu siguranat vei reusii sa memorezi toata lectia.
Cheful vine invatand, dar nu uita, eliminand orice tentativa care te-ar putea distrage de la invatat!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta clasa, ci cat inveti acasa!
Acasa, elimina tot ce te poate distrage de la invatat: telefon, televizor si computer, atunci cand te apuci de invatat, ca sa nu te distraga nimic si sa poti invata in liniste.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu învăța mecanic.

| AVAAVA a răspuns:

Dacă este gălăgie în clasa și îți distrage atenția este normal sa retii mai puțin.
Trebuie sa facii exerciți de atenție, să-ți analizeze atenția doar către profesor și sa ignori gălăgia. Repeta casa ce nu ai înțeles, iar unde nu te descurci cere ajutor părinților.

| Sfatuitorul2008 a răspuns:

Mananca ciocolata

| Ryuuuu a răspuns:

9,30 si 8, 40 nu e putin laughing