| NicolaeGuta666533425 a întrebat:

Cati tigani trebuie sa fie intr-un grup ca sa fie considerat o satra?

13 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu știu dacă contează numărul țiganilor dintr-o șatră, căci, până la urmă, cuvântul "șatra", dacă îl cauți in dicționar, e doar o așezare, un cort de tabără, niște barăci sau corturi care alcătuiesc locuințele unei comunități țigănești nomade. De acolo și vorba "a umbla/ a se muta) cu șatra". Pe vremuri (poate că și azi, in unele mici localități) ei mai mergeau cu acele căruțe cu coviltir (stil rulote/caravane țigănești) și își mutau tabăra, din loc în loc.
Lăsau și urme, pe unde treceau, că altfel, nu-s țigani.winking

| cezar003 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu am talent literar dar ma bucur sincer ca ai reusit sa descalcesti misterul pe care eu l-am expus in 2 cuvinte nu tocmai pe gustul tau

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Nu lupta cu mine pentru premiul anului ca eu nici macar nu sunt concurent...ma bucur totusi ca ai ceva de spus la orice

| floresdemayo a răspuns (pentru cezar003):

De unde știi că nu ai talent literar? Din contră, ai amintit despre ceva foarte frumos. love struck

Despre ce premiu vorbești?
Dacă s-ar da ca premiu o caleașcă cu 12 vizitii, aș concura, dacă aș putea să-mi aleg eu vizitiii. thinking

| cezar003 a răspuns (pentru floresdemayo):

Daca arati ca in poza am sa te plimb in tot centrul vechi din ce oras vrei fara vizitii happy

| Sofer a răspuns:

Cat mai mulți.

| LPCTSTR a răspuns:

Minim 4-5.

| Furnicuta000 a răspuns:

Fara numar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minim 8

| cezar003 a răspuns:

Unul singur cu o caruta

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Poate una cu ssase cai si 12 vizitiiwinking

| floresdemayo a răspuns (pentru cezar003):

"sase cai si 12 vizitii

Aia-i deja o caleașcă imperială din basmele lui Petre Ispirescu.

| cezar003 a răspuns (pentru floresdemayo):

Raspunsul tau la intrebare este? SSase cai