| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti ca s-ar fi intamplat daca Hitler ar castiga al doilea razboi mondial? Dupa parerea am as spune ca Germania ar fi fost mult mai dezvoltata decat acum...

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Intrebarile astea care necesita raspunsuri de istorie anticipativa nu sunt foarte inspirate.
In primul rand, Hitler n-ar fi castigat Al Doilea Razboi Mondial, ci ar fi castigat razboiul in Europa. Marea Britanie, care era foarte greu de cucerit datorita pozitiei sale geografice (a fost facuta o tentativa in acest sens) ar fi semnat, probabil, o pace temporara sau ar fi continuat razboiul, dar intr-o nota mai pasiva. De partea cealalta, SUA, neavand adversar in Pacific, ar fi avut un cuvant greu de spus in Europa. Cu o bomba nucleara i-ar fi rezolvat repede pe germani. Chiar si fara a face uz de aceasta arma extraordinar de distructiva, probabil ca la un moment dat ar fi fost spart blocul fascist, asemeni celui comunist in '89. Rusii pareau invincibili in 1945, otomanii pareau invincibili secole la rand in Evul Mediu, Imperiul Roman la fel, mai ales in timpul imparatului Traian, insa toate aceste puteri si-au gasit sfarsitul, limitandu-se la un teritoriu bine definit si neavand pretentii expansioniste. Asa e in istorie.

| anonim_4396 explică (pentru AFR81):

Tancurile germane au fost cele mai bune, dar dupa parerea mea au fost mult mai multe state fata de puterile axei.Sa nu mai zicem ca noi romanii nu am facut nimic in ww2 precum si alte tari. Japonia a fost un aliat puternic in rest meah.Si sa nu uitam ca tancurile din USA erau cu mult inferioare tancului Tiger.Pana la urma au avut noroc tot cu rusi.

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Corect este „ dacă ar fi cîștigat".
Pentru că asta s-a întîmplat deja, în 1945.
Dacă acțiunea ( războiul) s-ar derula acum, în prezent, ai putea spune „ ar cîștiga", în idee că tu ai face o predicție pentru viitor.

| RAY a răspuns:

Hitler nu putea castiga niciodata razboiul pentru ca mereu era razboi,vorbim de europa nu de africa,englezi aveau armata buna, asa cum Germania a dezvoltat o armata buna asa putea si Anglia sau alta tara din Europa, Germania nu era mai dezolvata si mereu era razboi, cum e in prezent e cel mai bine, parerea mea, iar aceste idei trebuie sa dispara, gandiri extreme de dreapta sau stanga, numa rau au facut
isi recomand acest film https://www.youtube.com/watch?v=4JW2mUTSL8k

| sierra1 a răspuns:

Mulți spun că istoria nu se treatează cu "dacă" în introducere

| MihaiNicu23 a răspuns:

DA ar fi fost foarte dezvolatata ca ar fi anexat Rusia si multe alte tari, dar asta e nu s-a intamplat asta.