| king5151 a întrebat:

Ce as putea pune sa nu mai intre zapada in cusca la caine?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prinde la intrarea custii (cu 2-3 cuie) un cearsaf sau alt material textil usor.
Sa-l montezi cand cainele este in interiorul custii, dar sa-i lasi un pic de spatiu liber (1cm) pe cele doua laterale, sa vada unde e intrarea-iesirea!

| Freya1 a răspuns:

Sunt uși de cumpărat, dar eu mai demult cand aveam câine de curte i-am făcut dintr-o bucata de material solid (cum e mocheta) și franjurat usita.Se impinge în ea sa intre ca e material și nu e greu, și nu întra nici zăpada.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Sa acoperi cușca

| gabicoo a răspuns:

Bați în cuie un sac de rafie in partea de sus a cuștii!
Sacul il lași să atârne in jos ca să poată ieși și intra la loc!

| gigite a răspuns (pentru gabicoo):

Poate fi si din folie de plastic/sac/celofan transparent franjurat in panglici.

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Aceste lucruri trebuiau rezolvate de dinainte sa lasi sa vina frigul, ploile si zapada.

Ti-ai luat animale, fi responsabil.

| helpforyou a răspuns:

O usa din aceea care se pune la usile de termopan pentru intrarea cainilor in casa.

| king5151 explică (pentru helpforyou):

Ma refer acum in seara asta, ceva rapid

| helpforyou a răspuns (pentru king5151):

Ok. Este o idee utila, practica si testata cea lui @ Freya1

| king5151 explică (pentru helpforyou):

Le-am pus o mocheta jos si o galeata de paie peste, dar unul dintre ei nu vrea sa intre,. de ce? Are foarte multa blana, oare sa nu ii fie frig? Nu ar avea alt motiv pentru ca, cusca e foarte mare

| helpforyou a răspuns (pentru king5151):

Ei au mai stat intr-un loc impreuna? Ca daca nu, inseamna ca are nevoie de propriul lui spatiu. Daca au mai stat atunci posibil sa nu aiba nevoie momentan.

| king5151 explică (pentru helpforyou):

Nu stau in acelasi loc, fiecare are cusca lui

| helpforyou a răspuns (pentru king5151):

Ok.

| Junniorrr a răspuns:

Puteti sa puneti o prelata sau un acoperis peste cusca cainelui pentru a impiedica zapada sa intre. De asemenea, puteti sa adaugati un strat gros de paie sau iarba uscata in interiorul cuscii pentru a oferi un izolator termic suplimentar. Este important sa va asigurati ca, cainele are acces la apa curata si mancare si sa-l verificati periodic pentru a va asigura ca este cald si confortabil.