| stephie21 a întrebat:

Ce ati prefera sa studiati la scoala: limba franceza sau limba engleza? Daca ar fi sa alegeti una din aceste 2 limbi moderne, ce ati alege engleza sau franceza si de ce?

Răspuns Câştigător
| taylor a răspuns:

Limba franceza cred ca este ceam mai frumoasa limba:X daca as putea vorbi in franceza, as face-o toata ziuahappy este extrem de romantica, in acelasi timp moderna si mi se pare o limba "inteligenta"winking dar engleza este mai folositoare in zilele noastrewinking

22 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Limba engleza o stiu deja, ...cu franceza mai am de lucrat ca sa sar de la media 9 la 10,... mi-ar place pentru ca pare mai neinteleasa, ...si imi plac filmele cu louis de funes,...

cami
| cami a răspuns:

Franceza, evident. Habar n-am o boaba de engleza... sad
Chiar ma gandeam sa dau bacu' la franceza.

| Floreenofficial a răspuns:

Engleza toata ziua!

| Swabia a răspuns:

Eu studiez ambele limbi!
Vara trecuta am fost intr-un oras din Belgia in care se vorbea franceza flamanda [ceva de genu`]... oribil! "Am furat accentul", cand m`am intors in tara, radeau prietenii de mine! laughinglaughing

| crisS a răspuns:

Da... acum cateva zile stiu ca m-am uitat putin pe buletin si scria " carte de identitate " in 3 limbi franceza romana si engleza ( incepand cu franceza ) si mi-am intrebat cunoscuti de ce prima data au trecut in franceza romana si abia mai apoi engleza. Atunci am aflat ca limba franceza este limba diplomatilor si engleza limba comerciantilor. Si ca sa raspund la intrebare sincer as prefera tot Engleza dar abia atunci mi-am dat seama de importanta limbi franceze happy

| Criiss16 a răspuns:

Cred ca as alege engleza pentru ca e mai de folos.Adica oriunde mergi poti vorbi in engleza dar in franceza nu prea.

| ariana10 a răspuns:

Ador limba franceza asa ca nu pot sa aleg altceva decat francceza

| ariana10 a răspuns:

Majoritatea colegilor mei rad ca sunt pasionata de franceza imi spun ca nu e de viitor ca engleza e baza si chestii din astea, am un coleg care a crezut pana acum ca c'est la vie este un salutrolling on the floor

| kathessa a răspuns:

Daca ar fi sa aleg prima limba ar fi franceza. Daca inveti engleza nu mai poti pronunta corect franceza.

| Razvan_9009 a răspuns:

Franceza ....eu sunt la constr bucuresti profil franceza .....prea multa lume stie engleza in ziua de azi parerea mea e ca franceza si germana sunt mult mai utile in momentu de fata

| StarDust a răspuns:

Engleza. pentru ca se foloseste mai mult ca franceza... plus ca franceza nu o suport laughing nu stiu dc. ...si franceza este mai apropiata de limba noastra dar.tot nu-mi place

se cauta mai mult araba germana chineza. deja engleza este o limba obishnuita. aproape toata lumea o stie

| Pho3nix a răspuns:

Normal ca aleg engleza pentru ca imi place foarte mult:X
Este si mai usor de invatat si se foloseste aproape peste tot. big grin

Franceza nu-mi place si nu o inteleg absolut deloc.
E foarte complicata, parerea mea.

| stephie21 explică:

Nu exista si francofili pe aici? Eu iubesc mult limba franceza!

| stephie21 explică:

Deci sunt singura care ar alege limba franceza!
Criss: poti vorbi lb franceza in: Franţa, Benin, Burkina Faso, Congo, Coasta de Filds, Mali, Monaco, Niger, Senegal, Belgia, Canada, Camerun, Luxemburg, Madagascar, Elvetia... este folosita in mod curent in Algeria, Maroc, Tunisia, Andora...etc!
Crezi tu ca franceza nu e cunoscuta!

| stephie21 explică:

Deci sunt singura care ar alege limba franceza!
Criss: poti vorbi lb franceza in: Franţa, Benin, Burkina Faso, Congo, Coasta de Filds, Mali, Monaco, Niger, Senegal, Belgia, Canada, Camerun, Luxemburg, Madagascar, Elvetia.... este folosita in mod curent in Algeria, Maroc, Tunisia, Andora...etc!
Crezi tu ca franceza nu e cunoscuta!

| miha_3376 a răspuns:

Engleza pentru ca nu stiu franceza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Limba engleză până la moarte!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu prefer tot limba engleza pentru ca mi se pare mai usoara ca franceza dar stiu si ceva Franceza.Fiecare cu preferintele luiwinking
O zi buna in continuare wave

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le-am studiat pe amandoua in liceu, dar cu engleza am inceput din clasa a 2-a si m-am obisnuit mai mult cu ea, o aud in filme, cand ascult muzica etc. Si franceza e o limba frumoasa, dar tot engleza prefer. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As alege franceza pentru vocabularul meu destept si engleza de balta sa ma descurc pe calculator.

| lc13cm3 a răspuns:

Engleza pentru ca este mult mai folosita si ..folositoare. happy

| doinitza a răspuns:

Limba franceza este o limba frumoasa si trebuie sa recunosc ca incep s-o indragesc chiar daca inainte nu puteam so suport, dar si limba engleza cu accent britanic este superba, imi place foarte mult...