| anonim_4396 a întrebat:

Ce vreti sa faceți în viata sau cu viata voastră? Eu vreau sa îmi dedic întreaga viata studierii creierului uman pentru a-l îmbunătăți și vindeca mai ales ca sufăr de anxietate,stări depresive si altele etc
Mi-am cumpărat o grămadă de cărți despre creier,despre cum funcționează el și cum putem sa îl ajutam și sa îl îmbunătățim astfel îmbunătățind și calitatea vieții etc și vreau sa încep sa le citesc și sa le studiez mai ales ca totodată chiar ma și atrage subiectul creier adică neurostiintele.
Deci am făcut o promisiune solemna chiar cu Dumnezeu la rugăciune ieri,am hotărât sa îmi dedic întreaga viata studierii creierului uman și îmbunătățirii lui și implicit a vieții mele.
Dar acum sa revenim voi ce vreți sa faceți în viata, ce va vedeți făcând tot restul vieții? Sau mare parte din viata?
Aveți planuri, hobby-uri, pasiuni? Care sunt acelea?

1 răspuns:
| bookofknowledge a răspuns:

Https://smartliving.ro/psiholog-sau-psihiatru-la-care-mergem/
Citeste asta, e diferenta dintre psiholog si psihiatru. Anxiatatea si depresia nu apar numai din cauza unor boli, ci si din cauza mediului de viata,(nu ma refer la toxine si la alte din astea, ci la stres, la familie etc. ceea ce are legatura cu toxinele, sunt mai mult problema psihiatrilor) etc.
Psihiatrul se gandeste si la boli care pot genera astfel de probleme, si prescrie medicamente.(Cauza e data de o afectare biologica)
Psihologul incearca sa vada daca cauza e ceva din comportament.(Persoana sufera din cauza mediului: stres la locul de munca, familie, etc.)
Ca de genul, un psiholog din niste vorbe, iti poate atenua problemele de anxietate, eu inca am o problema in a vorbi cu multi oameni, in jur, dar, am facut progrese fara sa fie nevoie sa merg zilnic acol0(Toti au uneori anxietate si depresie, chestia este doar cat de des si de mult, sa nu ti strice viata,daca depresia si anxietatea apar mai rar, esti ca orice alt om.
Uneori nu e sufiecient psihologul, cand e vorba de o boala, alteori, chiar daca boala a fost vindecata, persoana nu a scapat de depresie, si trebuie sa intre si psihologul.
E nevoie si de medicina alopata si de un psihic sanatos.