| MissD a întrebat:

Ce carti imi recoandati sa citesc avand in vedere ca am 17 ani. As vrea ceva captivant si va rog fara seria Twillight! Thnx:*

Răspuns Câştigător
| Lotte a răspuns:

@MissD
Elevul Dima dintra 7a este si cartea mea preferata! O ador! Mie mai mi-a placut foarte tare:
*Panza de paianjen [Cella Serghi]
*O vara de dor, Extemporal la dirigentie, Tandrete [ George Sovu ]
*Lorelei [Ionel Teodoreanu] Geniala!
*Dama cu camelii [Al. Dumas fiul] La fel de geniala.Am plans de am rupt la cartea asta...am citit-o de miim 3 ori si de fiecare data plang blushing
*Invitatie la vals [M. Drumes] Geniala!
*Maitreyi [M. Eliade]
*Doi ochi albastrii, Idila pe un turn, Tess D'Urberville [T.Hardy]
*Castelul Palarierului [A.J.Cronin]
*Adam si Eva [Liviu Rebreanu] este atat de faina! n-am crezut niciodata ca Rebreanu ar putea sa scrie o carte de genul

Astea sunt preferatele mele. Sper sa iti placa happy
Bafta la citit!

17 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Crima si pedeapsa-dostoievski;
mara-slavici;
eseu despre orbire-saramago;
eu, robotul-isaac asimov;
ion-rebreanu;
incearca sa citesti carti ale caror titluri iti plac, ...nu citi doar ce iti spun altii.
niciodata nu vei avea aceleasi gusturi k altcineva,.
esti unica, ai un creier unicat, nu-l lasa sa mucegaiasca, ...cultiva-l cu ce "plante:[carti]vrei tu,...
nu intotdeauna sfaturile altora vor fi cel mai bun lucru pentru tine,...

| MissD explică:

Elevul Dima este cartea ea favorita. Mi'a placut extrem de mult/ AM citit'o acum o luna-doua cad a aparut la JN. O sa o incerc pe cealalte despre care ai spuss. Gossip Girl nu le gasesc la biblioteca asa ca am sa mai astept. Multumesc

| MissD explică:

De cand am vazut numele tau mi-a zburat gandul la Lotte din Elevul Dima.smug MUltumesc petru lista desi a citit destul de ult din ele. Si mi'au placut foarte mult Panza de paiajen si Invitatie la vals care este asemenatore cu Scrisoare de dragoste de acelasi autor. MUltumesc mult>big grin

| MissD explică:

Am citit Lolita. Mi s-a parut greoaie.

| Lotte a răspuns:

@funkydiv
Am citit si eu vreo 2 carti de la Editura Trei.Sunt interesante.In fine, unele pasaje m-au facut sa ma simt prea mica ca sa le pot citiblushing

PS:Scuzati cacofonia

Si acum MissD, si Lolita e draguta sa stii happy Mie mi-a placut...nu mi s-a parut deloc scarboasa.Chiar a fost faina.

| gossipgirl a răspuns:

O viata de rezerva - Jodi Picoult
Elevul Dima dintr-a saptea(nu e intra 7a, are 18 aniwinking ) - Mihail Drumes
Poti incerca si cartile Gossip girl, am auzit ca sunt tare dragute.Eu nu le-am citit tongue
BYE`

| ToxiKat a răspuns:

Daca iti plac povestile de groaza iti recomand John Saul: Chinuieste-i pe copii, Prezenta, Intuneric, Al doilea copil. Sunt foarte captivante. Si nu te gandi ca sunt de genul acela cu monstrii si creaturi inspaimantatoare. Sunt foarte bine scrise. Daca iti plac povestile de dragoste Maitreyi de Mircea Eliade e cea mai frumoasa poveste de dragoste din cate am citit cu toate ca sfarsitul e cam dezamagitor...

| funkydiva a răspuns:

Cartile de la Editura Trei sunt foarte interesante [ literatura erotica ].

| Sunshine_2005 a răspuns:

O mie si una de nopti
Giovanni Boccaccio-Decameronul
Jules Verne-doi ani de vacanta
Laurell K. Hamilton-cadavrul care rade
Dan brown-ingeri si demoni, fortareata digitala, conspiratia
Mircea Eliade-proza fantastica
Pe astea le-am citit eu vara asta si mi se par superbe...as fi mentionat si eu "elevul dima dintr-a saptea" dar vad ca l-ai citit dejahee hee

| utilizatortpu a răspuns:

Jules Verne, toată literatura românească, Ionel Teodoreanu, Radu Tudoran, SF românesc, Karl May, Alexandre Dumas, Maupassant, Vintilă Corbul, Stendhal şi mai sunt, dar trebuie să ai timp şi să-ţi placă. Acum în mileniu III, informaţia obţinându-se mult mai uşor, cărţile pot doar să-ţi formeze caracterul, deştept nu te poate face. Pentru asta trebuie să înveţi. Iar programa şcolară este făcută în aşa fel ca să stai la liceu 6 ore, 2 pe drum, 8 de somn, 1 ora hrană, 1 oră igiena personală, 4 ore învăţat, 1 oră tv, 1 oră recreere, 1 oră plimbare... ăăăă. stop că nu au făcut guvernanţii ziua de 25 de ore.Eu zic să muţumeşti din inimă partidului...pardon...partidelor pentru condiţiile ideale de dezvoltare ale copiilor şi tinerilor. Dar ei nu au nevoie de cetăţeni inteligenţi şi cultivaţi, ci de vite-sclavi. Aşa că bărbate, îmi pare rău să-ţi spun că te-ai născut prea... târziu pentru ce vrei tu să faci.Mai aveai o şansă pe vremea comuniştilor, acum, adio şi-un praz verde.Am trăit atunci, numai că fiind luptător-rănit în decembrie 1989, îţi pot certifica, că acele vremuri de aur, când o carte reprezenta ceva, s-au dus.

| Delisha a răspuns:

Depinde ce gen de carti preferi.
ai putea incerca:
Dracula-s. f(ca la filmetongue)
Alchimistul -care este pur si simplu superba.si nu este nici grea
Domnisoara Christina-Eliade
De veghe in lanul de seacra-Sallinger
Martin Eden:X
Magicianul-putin cam greoiae
Chemarea strabunilor
Fii si indragostiti-care la fel, e superba...
.si multe, multe altele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Acasa" si "nisipuri miscatoare" de luminita aldea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jurnalul unei adolescente

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Lotte, Elevul Dima dintra 7a este si cartea mea preferat...si mie mi-a placut extraordinar de mult, m-a emotionat foarte tare cand a murit Catalin Soimaru, in rest superba carte si mai recomand si Liiceeni, Liceeni rock`n roll, Liceeni in alerta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici niste carti care merita citite :
Cronicile vampirilor-anne rice
Craciunul lui poirot-agatha christie
Torturati-l pe artist-joey goebel
Diavolul din milano-suter martin
Adevarul care ucide-lisa unger
Crima din mesopotamia-agatha christie
Obiecte ascutite-gillian flynn

| catalina_2916 a răspuns:

,, romanul adolescentului miop" de mircea eliade...este o carte f frum si captivanta... mie imi place f mult. happy

| mirvald a răspuns:

Divina comedia, Jules Verne, Rosu si negru.