| BrokenAngels a întrebat:

Ce credeți că o să se întâmple cu cursurile, dacă situația din prezent o să se prelungească, având în vedere că nu este luat în calcul înghețarea anului școlar?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e si mai agramata. Serios. "Nu este luată in calcul înghețarea..."

Nu crezi ca inainte sa faci pe interesantul cu amenințări cu raportarea pe motive de litere lipsa ar trebui sa te asiguri ca tu stii sa scrii?

| Celcestietot a răspuns:

Cred că dacă abia în toamnă se va ieși din aceasta carantină, vor îngheța anul și asta o spun chiar daca nu este luată în calcul înghețarea. Lasă, că ne adaptam noi cerințelor de mediu și într-un viitor aproape sănătos vom știi exact cum o să acționămwinking.

| Sn4k3 a răspuns:

Se mai face la vara cat se poate si aia e.

| ariannakaterine a răspuns:

Cel mai probabil, dacă situația din prezent se va prelungi până în mai-iunie, cursurile se vor recupera la vară. În caz că situatia nu se va rezolva în următoarele 2-3 luni, cred că cel mai probabil Evaluarea Natională si Bacalaureatul se vor tine online, iar situatia elevilor va fi incheiată cu o singură notă sau două note, iar materia care nu va putea fi studiată in acest an școlar (2019-2020), va fi transferată în materia de anul viitor, cel puțin asa consider eu!

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru ariannakaterine):

Nu cred ca exista varianta asta. Nu se pot incheia medii superficial cu 2 note pentru ca aici nu e vorba doar de note. E vorba si despre informatia cu care trec elevii in anul urmator. Nu poti lasa o gaura informationala la atatea materii ca mai apoi sa treci pur si simplu in urmatorul an in care se presupune sa stii mult mai multe. Cu siguranta toate materiile si informatiile pierdute se vor recupera. Pentru ca altfel nu se poate trece la urmatorul nivel. Sunt sute de mii de elevi care vor pierde atatea. Varianta cu incheierea mediilor pentru 2 note nu cred ca e valabila.

| ariannakaterine a răspuns (pentru YoULoVeAnGeL):

Chiar doamna ministru Monica Anisie a declarat ieri că și dacă eleviidse vor întoarce la școală în aceast an școlar, mai precis la vară, situația se va putea încheia cu minim 2 note (și o nota de la teză unde este cazul). Iar dacă această situație este luată în considerare dacă ne întoarcem la școală, poate fi pusă în balanță cu atat mai mult dacă elevii raman acasa in acest an.

| ariannakaterine a răspuns (pentru YoULoVeAnGeL):

Din câte am inteles, în caz că anul acesta elevii nu se vor mai întoarce la scoală, materia nelucrată anul acesta va fi introdusă sub formă de recapitulari în programa anului viitor!

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru ariannakaterine):

Nu stiu, probabil. Nu am auzit. Ideea e ca daca o luam logic, un semestru pierdut nu poate fi recuperat sub forma de recapitulari. Recapitulari = nimic. Pentru elevi. Deci nu cred ca va ajuta cu nimic. Parerea mea.

| YoULoVeAnGeL a răspuns (pentru ariannakaterine):

Parerea mea este in felul urmator: lectiile online nu vor avea efect decat asupra elevilor care chiar vor sa invete. Si 80% dintre ei nu dau 2 bani pe scoala. O alta problema este ca scolile din mediul rural nu au posibilitatea online-ului, deci acei copii nu vor avea nici o materie sau lectie sau tema pe timpul izolarii. Incheierea cu acele 2 note sau cate sunt nu vor face decat sa stopeze. Indiferent ca se recupereaza sau nu semestrul, sau ca e sub forma unei recapitulari, clasele I-IV vor fi cele mai afectate pentru ca acolo inveti tot ce e esential pentru a te descurca in clasele urmatoare. Daca astia mici pierd sem II din clasa I sau II sunt pierduti.