| claudiu152 a întrebat:

Ce densitate a populației are comuna Gohor?
P.S.:Scrieți și loc.și km2.

2 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Comuna Gohor cuprinde 5 sate: Gohor, Gara Berheci, Ireasca, Nărteşti, Poşta şi este situată în N-V judeţului, la hotarul cu judeţul Vrancea. Suprafaţa teritoriului său este de 5197 ha, iar populaţia este de 3916 locuitori.

Deci aproximativ 52 Km2 suprafata si cam 76 de persoane pe Km2.Asta in 2002!

Conform recensământului efectuat în 2011, populația comunei Gohor se ridică la 3.193 de locuitori, în scădere față de recensământul anterior din 2002, când se înregistraseră 3.916 locuitori.
Rezultate mai actuale nu am dar ar fi dupa datele prezentate 61 persoane pe Km2

Cu ceva date mai actuale de la primarie poti rezolva problema. thumbs up

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S.Asta cu ce am gasit pa netwinking