| AvalohAlyn a întrebat:

Ce e mai indicat? Sa fac o facultate umanista, o postliceala sau cursuri de calificare? As pierde 4 ani cu facultatea la asta ma gandesc si eu deja am o varsta ..insa nu mi-ar displace ideea...Voi ce recomandati? Ce ati face in locul meu? Mentionez ca ceva pe domeniul tehnic nu vreau, nu imi place..Sunt atras de tot ce tine de profilul uman.

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Facultate, si in acelasi timp un job part-time, sa nu-ti ocupe tot timpul, in asa fel incat sa poti merge si la facultate. Asa faci si facultate si ceva banuti.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-as recomanda sa te orientezi spre limbi straine si sa mai faci niste cursuri/certificari IT in paralel (retelistica/cisco). Gasesti ceva sigur astfel.

Din profilul uman cam limbile straine mai merita, in rest nu prea ai sanse sa faci nimic. Ramai cu diploma abandonata dramatic printr-un sertar ani de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am mai aratat o data un top cu facultatile inutile. Uite o continuare, despre amaraciunea facultatilor inutile.

http://capitalismpepaine.com/......t-in-fata/

| pufulescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog eu sa nu mai prezinti toate aburelile unui blogger drept 'sfanta scriptura' a pietei muncii!
O da in bara rau de tot la topul facultatilor cerute pe piata muncii. In afara oraselor mari NICI DRACUL nu te angajeaza daca esti absolvent de automatica sau inginer mecanic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pufulescu):

Pai si facultatea respectiva unde o faci, pufi-pufi? Intr-un catun de munte? Gandeste-te logic.

| pufulescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ufff da, o fac in oras mare, dar daca am parinti saraci si nu pot sa ma sprijine cu mutatul in acel oras mare si cat sunt incepator si am salariu mic, ce fac? Stiu, ma intorc in orasul meu mic unde nici dracu' nu se uita la diploma mea de inginer!

| anonim_4396 a răspuns (pentru pufulescu):

E problema ta particulara. Nu generaliza. Majoritatea sunt in stare sa se descurce dupa ce termina asemenea facultati, chiar fara parinti.
Acum de unde pretentia sa faci facultatea de automatica in Bucuresti si sa ai serviciu in fata curtii din satul din care ai plecat.
Iar asta cu facultatile de inginerie, dar cu restul facultatilor umaniste? Asa da, acolo te mai intelegeam, fiindca acolo nici salariile nu-s beton, nici abia sa gasesti de lucru macar ca sa ai nevoie de parinti.