| LiDa6gV a întrebat:

Ce este firul narativ? Repede va rog, maine dimineata am nevoie!

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Fir narativ înseamnă că exprimă în formă de naraţiune idei, sentimente, acţiuni ale eroilor unei întâmplări reale sau imaginare.
Succes mâine la examen!
Pa-pa.

| LiDa6gV explică (pentru Hydrangeaceae):

Merci mult. dar la ce se refera cand spune ca are mai multe fire narative? imi poti da exemple te rooog?

| Rapcapitulare a răspuns (pentru LiDa6gV):

Adica povestea nu se bazeaza pe o singura actiune. Sunt mai multe actiuni.

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Firul narativ înseamnă povestirea, cu cuvintele tale, a acţiunii unui text dat.

| LiDa6gV explică:

Multumesc tuturor! deci, firul narativ este o actiune? mai multe fire narative inseama ca sunt... mai multe actiuni care nu au legatura unele cu altele?

| Rapcapitulare a răspuns:

Adica povestirea intr-o ordine de idei. De exemplu momentele subiectului (expozitiunea, intriga, desfasurarea actiunii etc )