| awsaasasaa a întrebat:

Ce este o marime fizica fundamentala? Nu vreau neaparat definitia ca in carte, vreau sa mi explicati sa inteleg big grin

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

O notiune ce defineste un atribut al Universului fara de care acesta nu ar putea fi descris, care exista in orice punct al lui si care provin din observatia directa a mediului. Exemple de marimi fizice fundamentale(forta gravitationala, forta elecro-magnetica, forta nucleara slaba, forta nucleara tare) toate aceste forte, impreuna, sunt suficiente pentru a descrie orice proces care se intampla in Univers, de la cum cad corpurile pe Pamant pina la ce se intampla in interiorul unei Supernove sau a unei Gauri negre.

1 răspuns:
| Rosca_Catalin_1994 a răspuns:

Marime fizica=ce se masoara.
ex.:masa->hk
Fundamentala=secundara
ex.:masa->principala:kg(g
->secundara:dag, hg, dg, cg, mg etc.