| Tymycy a întrebat:

Care ma ajuta si pe mine sa imi explice ce inseamna "sintagma (un grup de cuvinte)", adica daca de ex o cere la bac, ce trebuie sa fac la acest punct? sad ca nu inteleg straight face

4 răspunsuri:
| sereje a răspuns:

Buna. Conform DEX, "SINTÁGMĂ, sintagme, s.f. Unitate semantico-sintactică stabilă, formată dintr-un grup de două sau mai multe cuvinte între care există raporturi de subordonare; p.ext. locuțiune; expresie" - De exemplu: "a face toti banii", "a da cu stangu'n dreptul"

| Karelia123 a răspuns:

De exemplu,, explica sintagma...'' adica constructia aia.Prin sintgama,,...'' autorul creioneaza frumusetea naturii sau ceva de genu' eu asa am avut la teza.succes! sper ca ti-am fost de ajutor.

| RoxanaAndreeaBianca a răspuns:

Sintagma = nsamblu liniar de elemente ale limbii, aparținând unor clase diferite, care, în actul vorbirii, se îmbină unul cu altul. 2) Unitate sintactică stabilă alcătuită din două sau mai multe cuvinte, între care există un raport de subordonare și care constituie o parte a unei propoziții sau a unei fraze

| RoxanaAndreeaBianca a răspuns:

Ansamblu liniar de elemente ale limbii, aparținând unor clase diferite, care, în actul vorbirii, se îmbină unul cu altul. 2) Unitate sintactică stabilă alcătuită din două sau mai multe cuvinte, între care există un raport de subordonare și care constituie o parte a unei propoziții sau a unei fraze *